Teplicko-adršpašské skály: Národní přírodní památka

Do „zlatého fondu“ českých výletních míst patří oblast Teplicko-adršpašských skal. Lokalita, jejímž atributem jsou pískovcové věže skalních měst, je téměř předurčena k pěší turistice. Teplicko-adršpašská skalní města leží v regionu s takovým množstvím dalších zajímavostí, že zde lze aktivně strávit i část dovolené.

Dvě skalní města při jednom výletu

Od devatenáctého století přitahovala skalní města na Broumovsku turisty a odvážné skalní lezce. Nejrozsáhlejší, nejbizarnější a proto nejlákavější uskupení pískovcových věží se nacházejí poblíž Teplic nad Metují a Adršpachu. Od roku 1933 má lokalita statut národní přírodní památky.

Obě skalní města leží ve své bezprostřední blízkosti, dokonce lze z jednoho přejít do druhého. Při jednom výletu se prohlídky obou míst obvykle spojují.

Cesta na Broumovsko po silnici

Teplicko-adršpašské skály najdeme v Královéhradeckém kraji v náchodském okrese. Na mapě to je asi ve středu Broumovského výběžku. Po silnici (auto, autobus, motorka, kolo) to je:

  • z Prahy 180,
  • z Brna 184,
  • z Ostravy 211,
  • z Hradce Králové 69
  • a z Pardubic 89 kilometrů.

Cesta vlakem? To už je „akce“

Do oblasti lze cestovat i vlakem, což je pro pěší turisty příznačnější. Do Teplic nad Metují jezdí přímé vlaky z Týniště nad Orlicí. Tam se cestující dostane:

  • od Hradce Králové,
  • od Letohradu
  • nebo od Chocně.
  • Lze na ně přisednout i při cestě od Starkoče.
  • Do Adršpachu jezdí lokálka z Teplic nad Metují nebo od Trutnova.

Cestování vlakem je sice „velmi členité“, ale poměrně zábavné a zajímavé, takže je lze počítat jako první bod výletu.

Kde přespat? Všude, jen ne ve skalních městech

Aby bylo dostatek času na prohlídku skalních měst, je vhodné v oblasti alespoň jeden den přespat. K dispozici jsou hotely, penziony a kempy (v Dolním Adršpachu, v Teplicích nad Metují, ve Zdoňově i jinde v okolí).

Ve volné přírodě lze bivakovat všude, kromě skalních měst, kde to je naopak zakázáno a poměrně přísně hlídáno.

Cena vstupného se může časem měnit

Při jednodenním výletu autem, na motorce nebo na kole lze využít velká placená hlídaná parkoviště před vstupy do obou skalních měst. Vstup do skalních měst je placený. Sleva je poskytována dětem, studentům a invalidním důchodcům, rodiny 2 + 2 mohou koupit zvýhodněné rodinné vstupné.

Když někdo hodlá projít obě skalní města naráz, stačí mu jedna vstupenka. Protože z obou míst jezdí vlaky, volí turisté směr cesty podle toho, kde jsou ubytovaní nebo kterým směrem chtějí pokračovat v cestě.

  • Vstupné se meziročně mění a na internetu je k dohledání mnoho stránek se zastaralou cenou vstupného do obou skalních měst. Je proto vhodné před plánovanou cestou vyhledat oficiální stránky turistické oblasti a zjistit cenu vstupného aktuální pro konkrétní rok.
Adršpašské skalní město, skalní útvary Starosta a Starostová

Adršpašský areál je „profláknutější“

Adršpašské skalní město je o něco známější než Teplické. Jenže dost často lidé říkají „Adršpach“, a mají na mysli celou oblast. A někdo si také stále plete Adršpach a Prachovské skály.

Prohlídkový okruh v Adršpachu měří asi čtyři kilometry. Vede dílem po pískových cestičkách, dílem je ovšem třeba zdolávat terén po žebříčcích, schůdcích a schodech. Proto cestu v plném rozsahu nemohou absolvovat lidé s pohybovým hendikepem nebo s dětským kočárkem.

  • V Adršpašském skalním městě je jezero (tím není míněna tak zvaná „pískovna“ hned u vchodu), po němž se zájemci mohou nechat povozit při moderované plavbě. Není to v ceně vstupného, platí se zvlášť.
Teplické skalní město, skalní útvar Krakonošovy šortky

Sami nebo s průvodcem

K prohlídce skalních měst je možno najmout si průvodce. Tuto možnost obvykle volí větší skupiny návštěvníků (školní a jiné dětské kolektivy, účastníci zájezdů a podobně). Individuální turisté procházejí skalní města sami. Směr okruhu je značen, na zajímavé skalní útvary upozorňují vícejazyčné ukazatele. 

Teplické skalní město: Lépe schůdné a vznešenější

Teplické skalní město je schůdnější a trochu delší než adršpašský okruh – pět nebo devět kilometrů. Záleží na tom, zda turisté hodlají projít Vlčí roklí do Adršpašského skalního města. V Teplickém skalním městě jsou k vidění monumentálnější věže a stěny, skalní město působí důstojně, vznešeně, někdo může mít až úzkostné pocity vlastní nepatrnosti.

Zatopený lom na okraji Adršpašského skalního města posloužil jako natáčecí místo v několika filmových pohádkách.

Víte, že…

… prazvláštní scenérie Teplicko-adršpašských zajímá filmaře? Natáčely se zde hlavně pohádky, například: Třetí princ, Princ a Večernice, O živé vodě, Peklo s princeznou, Z pekla štěstí 2, Tajemství Lesní země či zahraniční Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

… vodě vytékající ze skal byly v minulosti přisuzovány zázračné účinky? Mimo jiné to, že léčí slepotu. V současné době se z vrtů v teplicko-adršpašské skalní oblasti se čerpá minerální voda Toma.

Tipy na další výlety v regionu či blízkém okolí

  • Bor: Dominantní kopec se skalními útvary a vyhlídkou na vrchlu
  • Broumov: Broumovský klášter (Benediktinské opatství sv. Václava, náýrodní kulturní památka), po celé léto bohatý program
  • Broumovské stěny: Turistické cesty atraktivními místy
  • Česká Skalice a Babiččino údolí
  • Hronov: Rodný dům Aloise Jiráska, divadlo, sirné prameny
  • Hvězda: Barokní kaple ve tvaru hvězdy od stavitele Kiliána Ignáce Deinzenhofera stojí na okraji skalních stěn. Výhled na Broumov a do krajiny.
  • Meziměstí: Unikátní nádraží postavení na někdejší prusko-rakouské hranici.
  • Náchod: Náchodský zámek, památky opevnění před druhou světovou válkou (Březinka a Malá pevnost na Dobrošově)
  • Nové Město nad Metují: Zámek ve středu města s meziválečnými interiéry
  • Ostaš: Stolový kopec se skalním městem
  • Přehrada Rozkoš: Koupání, windsurfing

Foto: Starosta a Starostová a pískovna v Adršpachu (pixabay.com), mapka širšího okolí (mapy.cz), ostatní fotky a reprodukce v článku (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno