Třídenní cesta podhůřím Jeseníku. Zajímavý výlet zvládnou i odrostlejší děti

Necelých padesát kilometrů je dlouhá třídenní cesta podjesenickým krajem – z Jindřichova ve Slezsku do Andělské Hory. Trasa prochází krásnou přírodou,  zajímavými obcemi, městem Zlatými Horami (kde je možno naplánovat si pár dní zdržení), vede kolem významných i méně známých sakrálních staveb. Výlet je určen pro turisty, kteří nemají velké nároky na ubytování a stravování při pěší túře. Otužilé děti ve starším školním věku „podjesenický trek“ bez problémů zvládnou.

Z Jindřichova do Zlatých Hor

Výlet začíná v Jindřichově ve Slezsku, kam se dojede vlakem z Krnova (časté spoje od Olomouce i Ostravy).

Jindřichov ve Slezsku

Po obecním chodníku se dojde k nepřehlédnutelné budově zámku. V něm je instalováno Malé jindřichovské muzeum. Obvykle je třeba dodržet pokyny vyvěšené na dveřích muzea, aby přišel nějaký průvodce. Není to obtěžování, tak to mají jindřichovští zařízeno. Zámek je ve vlastnictví obce.

V muzeu jsou shromážděny  fotografie a předměty, které se vztahují k předválečné i poválečné historii obce, místnímu zámku, pivovaru, ale i k běžnému životu místních obyvatel.

Směr Janov

Turisté pokračují dál směrem na Zlaté Hory a mohou se zastavit v další obci Janově. I tady mají malé muzeum, v němž jsou shromážděny artefakty o geologii oblasti, o její historii a životě od středověku do 19. století. 

Podjesenicko, Janov.

Z Petrovic se stoupá výš a výš

V další obci – Petrovicích – stojí zajímavý kostel svatého Rocha. Zde cesta odbočuje na modrou značku. Táhlým a ne prudkým stoupáním se dojde k odbočce na zelenou značku, která zavede na rozhlednu Biskupská kupa (890 mnm).

Rozhledna Biskupská kupa nad Zlatými Horami

Ve Zlatých Horách by mohlo být zlatě

Po zelené značce se sejde do Zlatých Hor. Před plánovaným výletem je nanejvýš vhodné podívat se na oficiální webové stránky, zda v plánovanou dobu nebude ve městě konat nějaká zajímavá akce. Město pořádá každoročně městské slavnosti zvané „Zlaté dny“. Hlavní akcí bývá soutěž v rýžování zlata a vystoupení zlatohorské Císařské městské gardy a dalších historických vojenských klubů. Připomínají události prusko-rakouských válek 18. století například bitvou na vrchu sv. Rocha.

  • Na stránce KULTURA, TURISTIKA, SPORT A VOLNÝ ČAS je výčet dalších zajímavých aktivit, které lze v okolí Zlatých hor podniknout. Zlaté Hory jsou dobrou destinací pro aktivní rodinnou dovolenou.
Zlaté Hory, okres Jeseník

Pro plánovaný přechod se však turisté nebudou nijak zdržovat. Mohou se ubytovat v chatkovém areálu Bohemaland, ti otrlejší si v tímto směrem ustelou pod oblohou.

Od Maria Hilf do Mnichova

Druhý den cesta pokračuje po žluté značce (nad Bohemalandem). Žlutá, ale o pár metru dál souběžná červená značka zavedou k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné. Žlutá značka vede po křížové cestě. Moderní poutní kostel Panny Marie Pomocné (Maria Hilf, 730 m.n.m) je možno si prohlédnout, ve skromné bufetu se občerstvit, zajít si k posvátné studánce. V létě zde bývají tábory mládeže.

Přečetli jsme za vás…

Poutní kostel Panny Marie Pomocné se nachází asi tři kilometry jižním směrem od Zlatých Hor v okrese Jeseník. V první polovině 18. století zde byla vystavěna dřevěná kaple, později přestavěná na kostel. Bohoslužby v kostele se konaly až do roku 1955, kdy je komunistické úřady zastavily a vydaly také zákaz konání poutí. Kostel poté podlehl devastaci a režim rozhodl o jeho demolici. V roce 1973 byl kostel vyhozen do povětří a buldozery srovnán se zemí.
V únoru 1990 byl ustaven přípravný výbor pro obnovu poutního místa. Dne 22. dubna téhož roku Svatý otec Jan Pavel II. za účasti statisíců věřících posvětil na Velehradě základní kámen pro stavbu nové mariánské svatyně. V dubnu 1993 byly zahájeny stavební práce, olomoucký arcibiskup Jan Graubner posvětil nový poutní kostel 23. září 1995,
uvádí se na stránkách české verze Wikipedie.

Opravovaná zřícenina kaple sv. Anny.

Od Marie ke svaté Anně

Pro další cestu je třeba nejprve najít rozcestník Výr (modrá a kousek zelená) a po modré pokračovat dál na hřeben (950 m.n.m.). Cesta mine opravovanou zřícenina kaple sv. Anny a dovede na rozcestí Nad Horním údolím. Změna značky. Po zelené na křižovatku s červenou.

Mnichov u Rýmařova

Nocleh v Mnichově

Příjemná cesta údolím Černé Opavy (NS Údolím lapků z Drakova) zavede do obce Mnichova. Vedení obce počítalo s tím, že turistovi stačí, aby mu nepršelo na hlavu. V Mnichově je ve směru na Vrbno zbudován sympatický odpočinkový areál s altány, kde mohou turisté přespat. Ale při zachování pořádku. Předtím je možno v obci se navečeřet.

Vrbno pod Pradědem, kostel svatého Michaela

Z Vrbna do Andělské Hory

Ráno turisté dojdou do Vrbna pro Pradědem: dřevěná evangelická zvonice, kostel svatého Michaela, zámeček Grohmann. Ale také možnost teplé snídaně. Po červené turistické značce se dojde do Andělské Hory. Mají tam Městské mini museum (v budově obecního úřadu). Jsou zde uloženy fotografie a pohlednice z dob předválečných i poválečných, sochy, mapy, různé dokumenty a fotografie významných obyvatel obce. K nahlédnutí je i kronika Andělské Hory od 16. století po současnost. Klíč od muzea je uložený u starosty obce nebo v kanceláři. V Andělské Hoře je též možno v klidu se naobědvat, protože tu putování Podjesenickem končí.

Bruntál, autobusový terminál u hlavní vlakového nádraží

Konec cesty je Bruntále

Autobusem se z Andělské Hory přejede do Bruntálu a z Bruntálu už podle vlastních požadavků.  Turisté mají v nohách slabou padesátku kilometrů.

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno