Domů Zdraví Zdravý životní styl Váha dítěte podle věku

Váha dítěte podle věku

Rodiče sledují váhu svých dětí velmi často. Dětské tělo se vyvíjí, a s tím roste i jeho váha. Pokud vás zajímá, jaká je průměrná váha dítěte v jednotlivých letech, následující řádky jsou určeny právě pro vás.

Váha není jediné kritérium

Dítě a váhaDříve, než se pustíme do popisu a vypisování průměrných hodnot hmotnosti v jednotlivých letech dítěte, je třeba upozornit na to, že váha jako parametr není jediné kritérium pro hodnocení. Je-li váha vašeho dítěte mírně odlišná od běžného standardu a doporučení, nic se nemusí dít. Váha také úzce souvisí s výškou dítěte, jednoduchá pomůcka na určení doporučení hodnoty je posun o dvě desetinná místa (např. chlapec o výšce 150 cm by neměl vážit více než 50 kilogramů). Pokud vaše dítě nevypadá na pohled obtloustlé nebo naopak podvyživené, není třeba mít obavy. Je také třeba počítat s tím, že i stavba kostry a genetické dispozice hrají velkou roli pro výslednou váhu dítěte. V neposlední řadě je také třeba si uvědomit, že v průběhu let se dětské tělo vyvíjí a především u chlapců dochází k růstu do výšky a pozastavení nabírání hmotnosti.

Jak řešit nadváhu/podváhu

Pokud je váha vašeho dítěte neúměrná s průměrem, je vhodné zamyslet se nad tím, jakým způsobem se vaše dítě stravuje a jakou má fyzickou aktivitu. Prvním krokem při nadváze tak může být změna stravovacích návyků a zvýšení fyzické aktivity. Nestandardní hmotnost může být také příčinou onemocnění. Proto je vždy vhodné tento problém konzultovat s rozumným lékařem (bohužel, ne každý je v tomto ohledu rozumný) a zjistit, je-li třeba aktuální situaci řešit.

Průměrné hodnoty váhy

Po obecnén úvodu vám přinášíme konkrétní hodnoty, od kterých se můžete odrazit. Jak již bylo zmíněno, berte je jen orientačně, nejsou závazné. Je třeba sledovat především míru tuku na těle – svou stavbou mohou některé větší děti převyšovat průměr, mohou mít těžší kosti a více svalů. To rozhodně není na škodu.

Po narození

Průměrné dítě má po narození přes tři kila. V tomto období bude váha dítěte vždy konzultována s lékařem, nemusíte se tak prakticky o nic starat. Nadváha se po narození obvykle neřeší, při podváze se volí individuální řešení.

Do jednoho roku

Je zřejmé, že v průběhu prvních měsíců bude váha dítěte narůstat. Ve třech měsících je průměr přes 5,5 kg, v šesti měsících už téměř 8 kg a v jednom roce už může průměrná váha dítěte přesáhnout desítku. V tomto věku nebývá průměrná hmotnost chlapce a dívky výrazně odlišná.

Do 14 let

V tomto odstavci zahrneme většinu dětského života. Do 14 let není stále velký rozdíl mezi váhou chlapce a dívky. Ve dvou letech je průměr 13 kg, v pěti se blíží k 20, v deseti letech pak dosahuji průměrné hodnoty 33 kilogramů a ve 14 něco málo přes padesát. Právě v tomto období je váha dítěte velmi ovlivněna stravou odmalička. Je zajímavé pozorovat jednotlivé rodiny, na kterých je způsob stravování na první pohled patrný. Obvykle, trpí-li rodiče nadváhou, je jí postiženo i dítě. Mnozí to svádí jen na genetiku, podíváme-li se však na jídelníčky těchto rodin, zjistíme, že genetika není jedinou příčinou.

Období puberty

V období puberty se začíná znatelně projevovat váhový rozdíl mezi chlapci a dívkami. Zatímco ve 14 letech je váha stále vyrovnaná, v 16 letech je rozdíl průměrné kolem 8 kilogramů – u chlapců 64 kg, u dívek 56 kg. V období dospělosti je pak průměrná hmotnost chlapce 70 kg (při výšce 180 cm) a u dívky 58,7 kg (při výšce 168 cm).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno