Atrofie svalů – úbytek svalové hmoty

Z čeho vzniká atrofie svalů? Jak ji léčit? Podrobnější vysvětlení najdete v článků.

Z čeho vzniká atrofie svalů?

Příčin je více:

  • Neaktivita (Svaly jsou tvořené svalovými vlákny, při větší zátěži narůstají, pokud se nijak nezatěžují, ubývají. Atrofie svalů díky neaktivitě vzniká například po úrazech, kdy má člověk končetiny oslabené a nemůže s nimi cvičit. Běžně jde vidět rozdíl při zlomeninách, kdy je na konci léčby nemocná končetina hubenější než ta používaná.)
  • Cévní a nervové poruchy (Každý sval potřebuje mít přísun okysličené krve, pokud ho ji nemá dostatek, sval se zmenšuje. Nervy, ty zase potřebují ke své činnosti vzruch, v opačném případě se buňky zmenšují. Pokud není imunitní systém v pořádku a je narušený nějakou zákeřnou nemocí, nemůže aktivovat vzruchy a dochází ke ztrátě této funkce.)
  • Vrozené nemoci (u těchto nemocí, je porušená tvorba dystrofinu, bílkoviny potřebné pro svalová vlákna)
  • Reakce na léky (kortikosteroidy, léky při chemoterapii), reakce na delší ozařování a jiné
  • Špatný jídelníček, nedostatečný pitný režim
  • Nádorová onemocnění, dlouhodobé záněty
  • K úbytku svalové hmoty dochází například stářím

Jak být opět fit?

– nejdříve tomu předchází vyšetření u lékaře, který zjistí příčinu
– doporučuje se cvičit, rehabilitovat a dodržovat správnou výživu

Rehabilitace

Většinou po úraze nebo dlouhodobější nemoci probíhá rehabilitace pacienta podle rad lékaře. Začíná se pomalinku, někdy s pomocí zdravotního asistenta. Začátky jsou těžké, většinou jde o pravidelné protahování svalu a až potom, kdy je pacient schopen náročnějších cviků na zpevňování, se pokračuje.

Vzpomínka z nemocnice

     Vzpomínám si na situaci po operaci, nebyla jsem po měsíci ležení, vůbec schopna nohu zvednout nebo ohnout, jelikož byla hodně slabá, použít sval bylo nad mé síly, noha mě bolela. Sestřička se mnou poctivě cvičila každý den, nejdříve se začínalo s její pomocí, protahováním, ohýbáním a pak se sval pomalinku zpevňoval a byl schopen již po měsíci aspoň trošku fungovat. Důležité je nepolevit, překonat bolest, ztuhlost. Pomohlo mi také cvičení v bazénu, kde mě nadnášela voda a zvedat nohu nebylo tak náročné. Ve cvičení jsem pokračovala i po propuštění domů, chůze po schodech, jízda na kole a jiné aktivity uvedly opět svaly do původního stavu. Pokud nám to zdraví dovoluje, musíme se hýbat, jelikož neaktivita svalům vůbec neprospívá.

Ke cvičení patří i správná výživa

Vliv na naše tělo má samozřejmě také strava. Na růst svalové hmoty má vliv příjem bílkovin. Najdeme je ve vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách, libovém mase. Další potřebné látky jsou mastné kyseliny, doporučuje se jíst ryby. Starší lidé nejedí moc maso, proto by měli přijímat bílkoviny aspoň v podobě různých potravinových doplňků. K tomu všemu se musí samozřejmě dodržovat správný pitný režim, bez vody tělo chřadne a člověk vysychá.

Shrnutí

Pro naše svaly je důležitý pohyb, správný příjem potravy, pitný režim. Některé situace musíme překonat a po úrazech opět uvést vše do původního stavu. Pokud onemocníme nemocí, která nám cvičení neumožňuje, musíme se smířit s tím, že bez pohybu nelze mít svaly v takové formě, jako když jsme byli fit a dochází k úbytku svalové hmoty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno