Bakerova cysta: Když onemocní kolena

Kolena patří k nejnamáhavějším částem našeho těla. Pobolívají vás po sportovním výkonu? Máte problém s pohybem? Příčinou může být Bakerova cysta. Jak se projevuje? Jaké jsou příčiny a možnosti léčby?

Bakerova cysta je v lékařském slovníku popisována jako zánět popliteální burzy. Objevuje se jako akutní i chronický zánět. Laicky řečeno – jde o cystu, která se objevuje v podkolenní jamce, kdy zde vzniká jakýsi drobný váček vyplněný tekutinou. Jde o rozšířené onemocnění cystami, které postihuje nejčastěji osoby po třicátém roce života a riziko ještě stoupá po dovršení padesáti let.

Bakerova cysta doprovází další choroby

Bakerova cysta v koleni se často objevuje v souvislosti s dalším onemocněním pohybového aparátu. Jde především o artritidu, osteoartrózu (nemoci napadající chrupavku) nebo trhlinu menisku.

K dalším příčinám patří dna, kdy v těle stoupá obsah kyseliny močové, jejíž krystalky se usazují kolem kloubů a podněcují zánět. Vznik Bakerovy cysty ale může souviset také s prodělaným zraněním kolene. Tímto onemocněním bývají postiženi také sportovci, u nichž se bolest v oblasti kolene nebo problémy s pohybem mohou objevit po sportovním výkonu.

Vyšetření a léčba Bakerovy cysty v podkolení

Bakerova cysta kolena je často zaměňována s meniskem – především díky podobným projevům. K základním vyšetřením by měl patřit rentgen kolena, využívá se také ultrazvukové vyšetření, které je schopné případnou cystu v podkolenní jamce odhalit. Lékař může využít také vyšetření prostřednictvím magnetické rezonance.

Bakerova cysta je léčena zejména odsátím tekutiny z kolenní jamky. Pacientovi může být doporučena ortéza, která oblast kolene zafixuje. Vhodný je klidový režim a snížení fyzické zátěže kolena. V případě bolestivých stavů může pacient užívat analgetika. U těžších stavů může lékař předepsat i kortikoidy.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno