Bolest krční páteře

Krční páteř patří mezi velmi namáhané části páteře. Dnešní nezdravý životní styl, časté vysedávání u počítače i špatné návyky vedou ke vzniku nepříjemné bolesti krční páteře, se kterou je třeba se vypořádat. Přinášíme vám několik základních rad a konkrétních cviků, které vám od bolesti pomohou.

Bolí vás krční páteř? Příčin, proč se tak děje, může být celá řada. Jednoduše lze říci, že z fyziologického hlediska je naše tělo vytvořeno tak, aby chodilo vzpřímeno. My však máme se vzpřímenou chůzí problém, často trávíme mnoho času i v jiných polohách – hrbíme se, špatně sedíme na židli, za počítačem, v autě. To je také důvod, proč bolest krční páteře trápí především lidi se sedavým zaměstnáním. Příčin bolesti je však více. Bolest může vzniknout také po nehodě, tou může být třeba špatné provedení cviku (třeba kotoulu) nebo prudké zabrzdění v automobilu. Bolest krční páteře může být způsobena i špatnou polohu při spánku.

Symptomy bolesti krční páteře

Podle čeho poznat, že jde opravdu o bolest krční páteře? Poznat projevy bolesti krční páteře je vcelku jednoduché. Ovšem je třeba podotknout, že samotná bolest je až pokročilejší fází, nejprve bude vlivem přetížení krční páteře vyvolán pocit únavy a slabost šíje. Z tohoto právě vzniká konkrétní bolest na jednom místě, která je velmi nepříjemná. Může být také vyvolána prudkým pohybem. Je třeba upozornit, že bolest může i vystřelovat, často do oblasti kolem očí nebo lopatek. Je třeba také upozornit na tzv. cervikokraniální syndrom, který navíc způsobuje nepříjemné bolesti hlavy. Léčba je v tomto případě odlišní.

Bolest krční páteře – řešení

Pokud bude bolest krční páteře dlouhodobého rázu a naše rady vám nepomohou, navštivte lékaře, který vám může poradit konkrétnější cviky jen pro vás a předepsat léky. Nejúčinnějším prostředkem proti bolesti je cvičení, pomocí kterého krční páteř protáhneme a uvolníme.

První cvik

První cvik je velmi jednoduchý a známý, patří však k těm účinnějším. Jde o pomalé naklánění hlavy z pravé strany na levou. Budeme si pomáhat rukami, při pohybu hlavy na pravou stranu tlačíme pravou rukou na levé ucho. Tím protahujeme šíjové svaly. Takový cvik je bezpečný, je možné pohybovat také dopředu a dozadu hlavou. Doporučujeme však vyhýbat se krouživým pohybům hlavy, které krční páteři příliš neprospívají.

Druhý cvik

Dalším, oblíbeným a velmi účinným cvikem je tzv. „střecha“. Při vykonávání tohoto cviku protáhnete také celé tělo. Přesuňte se na podlahu a všechny čtyři pokuste se vytvořit jakousi střechu, a to tak, že napnete a protlačíte kostrč nahoru, co nejvíc to půjde. Hlavu nechte viset mezi rukama, krční páteř se bude pomalu uvolňovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno