Bolest lýtek

Bolest v jednom nebo v obou lýtkách dokáže pěkně potrápit. Přeci jenom bez funkčních lýtek se člověk nedostane ani do práce. Co všechno se může v této části těla pokazit? Tak například svaly, žíly nebo kosti. A to nepočítáme všemožné úrazy a zranění, bavíme se tu čistě o tkáňových onemocněních. Na následujících řádcích se podíváme na nejčastější nemoci, které postihují právě oblast lýtek. Řekneme si něco o jejich příznacích a o tom, jak je rozeznat.

Když zlobí žíly

V případě problémů se žilním systémem se u lýtek jedná v drtivé většině o aterosklerózu, křečové žíly nebo Mladá žena kráčí po dřevěných prknech v černých botáchžilní trombózu. Ateroskleróza je ischemická choroba dolních končetin postihující tepny. Ty jsou zanášeny tukovými pláty a postupně se zužují, což má za následek bolesti, otoky končetin a celkové nepohodlí. Na vznik nemoci má významný vliv kouření, nedostatek pohybu a nezdravé složení stravy (s velkým podílem živočišných tuků).

Jestliže se nemoc neléčí, začnou se na povrchu nohy tvořit zanícené boláky a celý stav kůže se značně zhorší (kvůli nedokrvení). Bolest nohou začíná při jakékoliv námaze – chůze do schodů, zvedání těžkého předmětu.

Křečové žíly jsou způsobeny oslabenými žilními stěnami, které pod návalem většího množství nahromaděné krve povolují a deformují se. Křečové žíly mohou být vnitřní i vnější, takže pokud nevidíte nic na povrchu lýtka, neznamená to, že jste v bezpečí. Projevují se opět nemalou bolestí lýtek. K tvorbě křečových žil může vést nezdravý životní styl, těhotenství, nevhodné zaměstnání nebo např. dědičné předpoklady.

Žilní trombóza je zánět hlubokých žil dolních končetin. V zanícené žíle se začne krev srážet a pokud se neléčí, může se kus sražené krve uvolnit a žilním systémem doputovat až do plic. Tam způsobí plicní embolii, která nezřídka kdy končí smrtí. Mezi příčiny patří opět nezdravý životní styl, málo pohybu, kouření a také užívání antikoncepce (většinou u lidí s genetickými předpoklady).

Všechny tři zmiňované nemoci mohou být nebezpečné, protože se nevyplatí čekat, ale je lepší rovnou vyrazit k lékaři.

Cukrovka a rakovina

Bolesti lýtek patří také k příznakům cukrovky a bohužel i rakoviny kosti nebo svalů. Obecně je důležité rozeznat namožený a natažený sval nebo naraženou kost od vážnějšího zdravotního problému. Někdy může bolest spustit úraz, ale po návštěvě pohotovosti se odhalí i další potíže. Proto sledujte dobu své rekonvalescence a jakmile se vám bude zdát hojení příliš dlouhé nebo bolest podivně vytrvalá, opět navštivte lékaře.

Pár tipů pro začínající běžce

A nakonec tu máme pár rad pro začínající běžce. Běhání teď zažívá pořádný boom, takže je dobré vědět, jak si chránit svá lýtka před zraněními právě při této činnosti. Zaprvé je důležité se před během pořádně protáhnout. Zadruhé se nevyplácí běh tzv. napálit od začátku, ale vždy je lepší zvolit volnější tempo na rozehřátí svalů. V zimě si pak dávejte pozor na dostatečné oblečení. Jakmile teplota klesne pod 10 stupňů, vytáhněte dlouhé běžecké kalhoty a držte lýtka v teple.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno