Bolesti svalů

Zatímco bolesti svalů kvůli přetažení nebo drobným úrazům odezní za dva až tři dny samy od sebe, s déletrvajícími problémy je potřeba jít k lékaři.

Bolesti svalů jsou nedílným doprovodem tělesné námahy. Je však potřeba rozlišovat, kdy jde ještě o bolest přirozenou a kdy už značí závažnější problém.

Patologická bolest může být důsledkem náhlého nebo soustavného přetěžování svalů, případně může jít o projev některé choroby, která na první pohled se svaly nijak nesouvisí.

Bolest svalů se dá často léčit doma, přejde do dvou až tří dnů

Svaly bolí od námahy i kvůli psychickému vypětí

Jelikož člověk má osvalené téměř celé tělo, může se bolest svalů projevit prakticky kdekoliv. Ovšem po námaze postihuje většinou pouze některé tělesné partie, zatímco bolest ve svalech provázející některé zdravotní problémy a nemoci bývá většinou komplexnější.

Naštěstí je většinou poměrně snadné určit původ bolesti. Kromě fyzické aktivity, která je typickou příčinou, mohou svaly bolet také kvůli stresu a psychickému napětí, což si mnoho lidí neuvědomuje, přitom je to rovněž příčina poměrně častá.

Bolesti svalů v souvislosti s fyzickou námahou bývají důsledkem jejich přetažení i zranění sva, mezi nimiž lze jmenovat například natržení svalu a krevní výrony, pro které je typická ostrá bolest na jednom místě. Oproti tomu například po přetažení svalů po běhu bolí obě nohy zhruba stejně.

Při úrazu jde někdy o nešťastnou náhodu, kdy člověk nečekaně například uklouzne venku na ulici, ale ke zranění přispívá i to, že lidé sportují, aniž by se rozcvičili a zahřáli.

Dochází k němu proto, že člověk zapojí svaly v intenzitě, na kterou už jejich pružnost nestačí. Svalová vlákna jsou sice mimořádně elastická, ale při přílišné námaze povolí a prasknou. Naštěstí se jen málokdy přetrhne celý sval – to je hodně bolestivé a vyžaduje to poměrně dlouhou rekonvalescenci, většinou se přetrhne pouze část svalových vláken. Případně se objeví krevní výron, který je ve skutečností především poraněním okolních cév, z nichž vyteče krev do svalu.

Naštěstí se dá většina podobných potíží řešit doma, základním opatřením je klid, případně lze užívat běžné léky proti bolesti – je však dobré mít na paměti, že neřeší příčinu, pouze zmírňují následky. Bolest a riziko rozvoje zánětu lze omezit přikládáním ledových obkladů po dobu jednoho až tří dnů.

Pokud vás bolí svaly, typicky například zádové, kvůli stresu, je dobré zařadit do denního programu relaxační cvičení.

Pozor na dlouhodobou bolest svalů bez zjevné příčiny

Někdy se však objeví svalové bolesti neboli myalgie zdánlivě bez příčiny, respektive bez předchozí námahy. Typické je to například u infekcí, jako je chřipka a další virózy, které umí většina lidí bezpečně rozeznat. Jakmile se nemoc vyléčí, zmizí i potíže se svaly.

Bolesti svalů však bohužel mohou poukazovat i na závažnější problémy, sem patří patří třeba takzvaná fibromyalgie neboli dlouhodobá bolest svalů, která může souviset například s únavovým syndromem nebo lupusem. Kromě celkové bolesti svalů se fibromyalgie projevuje také ztuhlostí, postihuje především ženy mezi dvacítkou a padesátkou.

S dlouhodobou bolestí svalů je proto třeba vždy zamířit k lékaři. K tomu by se měl člověk vydat i tehdy, když je bolest po úraze tak silná, že brání pohybu nebo když poraněný sval nepřestane bolet ani po několika dnech. Lékař by měl vyšetřit i toho, u něhož bolavé svaly provází otok, zarudnutí nebo vyrážka, aby vyloučil skrytý zdravotní problém.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno