Bulka za uchem

Naše tělo se neustále mění a proto je nutné na sobě sledovat i maličkosti. Každá podivně vypadající piha, kožní výrůstek nebo boulička v sobě mohou ukrývat nebezpečí. Většinou tomu tak samozřejmě není, ale jistotu vám dá jedině lékařské vyšetření. Stejně je tomu tak při výskytu bulky nebo bouličky za uchem. V dnešním článku se podíváme na možné příčiny jejího vzniku a na případnou léčbu.

S čím máte tu „čest“?

Podivné a nepřirozené útvary na našem těle většinou nezůstanou dlouho bez povšimnutí. Jakoby nás chtělo tělo navést přesně tam, kde s ním není něco v pořádku. Takže pokud se vám objeví za uchem větší či menší boulička, brzy se vám k ním zatoulá i vaše ruka.

Bulka může mít mnoho podob. Některé jsou tvrdé a nepohyblivé, jiné tvrdé a pohyblivé a pak tu máme měkké, oteklé, zarudlé, bolavé nebo horké bulky a bouličky. Každá může znamenat něco jiného. S jistotou vám její původ potvrdí až lékařské vyšetření.

My se v tomto článku podíváme na dvě nejčastější vysvětlení. Získáte tak alespoň základní představu a Makro fotografie ženského ucha s náušnicípřehled. Zaprvé se může jednat o zvětšenou lymfatickou uzlinu. Někdy je jen zvětšená a nebolí, jindy může zarudnout a je bolestivá na dotek.

Lymfatické uzliny za ušima a v okolí hlavy se zvětšují z nespočtu důvodů:

·         Právě procházíte nebo jste v nedávné době prodělali nachlazení či chřipku

·         Máte zánět středního ucha nebo zánět zvukovodu

·         Máte zánět mozkových blan

·         Váš organismus je celkově oslaben (dlouhodobý stres, tragická událost v rodině, fyzické vyčerpání)

·         Bohužel to může souviset i s nádorem umístěným někde v lebce

Bulka se však může vytvořit i z ničeho nic. Máme na mysli tukové bouličky a malé cysty. Co byste o nich měli vědět?

Tyto malé podkožní útvary nebývají příliš nebezpečné. Samozřejmě záleží na tom, co se z nich časem vyvine. Vznikají v důsledku zanesené mazové žlázy, která pak vytvoří tukovou kouličku pod kůží. Bývá pohyblivá a nebolestivá. Pokud pacientovi vadí, provede se chirurgické odstranění. Někomu se bohužel i po takovém zákroku bulky a cystu opakovaně vracejí.

Prevence a samovyšetření

Prevencí je obecně zdravý životní styl. Samozřejmě se nedá předejít všemu, takové virové onemocnění často neodradí ani roční dávka vitamínů na podporu imunity. Rozhodně však nic nezkazíte pokud se budete udržovat aktivní a budete své tělo živit zdravou, doma připravenou stravou.

Čas od času by se měl každý z nás pečlivě prohlédnout. Prohmatat si všechna místa kde jsou v těle uloženy lymfatické uzliny a zkontrolovat jejich velikost a bolestivost. Obecně se dá říci, že se uzliny za normálního stavu nahmatat nedají (někdo nahmatá uzliny na krku a v tříslech – záleží na procentu tělesného tuku). Jakmile narazíte na nějakou nesrovnalost, na nic nečekejte a vyrazte ke svému obvodnímu lékaři. Zdraví máte jen jedno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno