Burákové máslo

Burákové máslo je pochoutka, oblíbená především mezi Američany. Stále častěji je však vyhledávána i u nás, a to i mezi příznivci fitness výživy. Proč tomu tak je a jaké má burákové máslo dopady na naše zdraví se dozvíte v následujících řádcích.

ArašídyBurákové máslo je produkt, který je vyráběn z arašídů. Existují dva základní typy burákového másla. Smooth je jemné, naproti tomu crunchy je křupavé, zde všechny arašídy nejsou nadrceny dokonale. Burákové máslo má slanou chuť. Když lidé vidí konzistenci a barvu burákového másla, představují si chuť podobnou čokoládovému krému. Opak je pravdou, toto máslo je opravdu slané, cukru by mělo být přidáno poskromnu. Burákové máslo je tím kvalitnější, čím více arašídů obsahuje. Máslo jako takové lze vyrobit i jen z arašídů bez dalších surovin, často se však přidávají různé rostlinné oleje, obvykle přímo arašídový olej.

Složení burákového másla

Arašídy jsou velice bohaté na vitamíny. Proto i burákové máslo, z větší části vyrobené z arašídů, je na tyto vitamíny bohaté. Máslo obsahuje velké množství vitamínu E, dále vitamín B1, ale i kyselinu listovou, koenzym Q10, fosfor nebo hořčík. Burákové máslo je složeno z tuků, ovšem těch zdravých. Neobsahuje žádný cholesterol. Z jedné čtvrtiny obsahuje také bílkoviny. Pro vysoký obsah zdravých tuků a bílkovin využívají burákové máslo často lidé, kteří se zajímají o zdravou stravu. Mnozí tímto druhem másla zcela nahradili konzumaci běžného másla z mléka.

Burákové máslo a zdravá strava

Přestože obsahuje burákové máslo poměrně velké množství tuků, jde o zdravé tuky, kterými bychom měli náš jídelníček pravidelně obohacovat. Také bílkoviny, které toto máslo obsahuje, jsou velmi kvalitní a vhodné jako stavební zdroj při sportování a fitness výživě. Je však také potřeba počítat se sacharidy, obsahuje i určitý podíl jednoduchých sacharidů, proto není úplně vhodnou potravinou při držení diet a při snaze zhubnout. Ačkoliv je pro sportovce konzumace burákového másla velmi prospěšná, je třeba počítat s tím, že má vysokou energetickou hodnotu. V mnoha případech je to výhoda, je však třeba to kontrolovat.

Domácí výroba burákového másla

K burákovému máslu se můžete dostat dvojím způsobem. První je nejjednodušší – zajdete do obchodu a burákové máslo zakoupíte. Druhá možnost, složitější, ale také výrazně levnější, je domácí výroba burákového másla. Budete k tomu potřebovat jen větší množství arašídů a kvalitní mixér, eventuálně arašídový olej pro snadnější vytvoření požadované konzistence. Vložíte-li arašídy do mixéru a začnete-li je mlít, nejprve se vám vytvoří jemný oříškový prášek. V tuto chvíli rozhodně se mletím ještě nepřestávejte, teprve se z arašídů začnou uvolňovat důležité tuky, které vytvoří požadovanou konzistenci burákového másla.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno