Domů Zdraví Seznam chorob Černý kašel: příznaky, léčba

Černý kašel: příznaky, léčba

Černý kašel (případně dávivý kašel) je dětská bakteriální nemoc, kterou se v České republice podařilo značně omezit díky povinnému očkování. V poslední době je však zaznamenán opětovný nárůst výskytu. Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí, o to větší riziko představuje. Nemusí se vyskytovat pouze u dětí, potýkají se s ním i dospělí.

Černý kašel se objevuje zejména na podzim a v zimě, rozpoznat jeho příznaky může být složité, protože zpočátku mohou připomínat běžné nachlazení, chřipku či angínu. Inkubační doba je zhruba týden až dva týdny. Výjimkou bohužel nejsou případy, kdy nemoc skončí smrtí (hlavně u kojenců do 5 měsíců věku, kteří nemají kašlací reflex) v důsledku komplikací, které nemoc provází.

Příznaky černého kašle

Projevy onemocnění souvisí s tím, v jakém je zrovna stádiu.

  • 1. stádium: necharakteristický kašel a pokašlávání bez zjevné příčiny nebo vnějšího podráždění
  • 2. stádium: silný záchvatovitý kašel se zajíkáním, kdy nemocný nemůže popadnout dech – typické jsou kokrhavé zvuky při nádechu, případně až přechod z kašle do zvracení, z důvodů nedostatku kyslíku v krvi mohou být namodralé rty během záchvatů, někdy se může přidat i vykašlávání hlenu, při závažných stavech tělesná teplota dosahuje vysokých hodnot až kolem 40 °C
  • 3. stádium: nastává při úspěšné a včas zahájené léčbě, kdy záchvaty kašle postupně mizí, jejich intenzita se zmenšuje, stejně jako četnost, po úplném vyléčení si tělo vytvoří proti tomuto onemocnění vlastní imunitu

Léčba černého kašle

Základem léčby jsou medikamenty, volí se také hospitalizace, aby byla zajištěna izolace. Podávají se širokospektrální antibiotika, je ovšem nutné je nasadit včas, aby utlumily kašel. Pokud se tato vhodná doba propásne, antibiotika zaberou a zabrání dalšímu rozvoji nemoci, ale nedokáží již tlumit kašel. Důležitá jsou také režimová opatření – klid, odpočinek a také zvlhčený vzduch.

Očkování a přeočkování

Jak již bylo uvedeno, nemoc je celoplošně potlačována povinným očkováním. Používá se hexavakcína v celkem 3 dávkách, přičemž první očkování se uskuteční zhruba ve 13. týdnu věku. Poslední fáze očkování se musí uskutečnit nejpozději mezi 3. a 4. měsícem od první dávky. Státní zdravotní ústav podotkl, že pro všechny dospělé, kteří jsou v kontaktu s dětmi mladšími 12 měsíců, je doporučováno přeočkování, protože mohou být nositelem bakterie, aniž by o tom věděli – nemoc je např. diagnostikována jako zánět průdušek apod., protože projevy nejsou až tak výrazné a zřejmé.

Stejně tak se zvažuje přeočkování dětí ve věku 10–15 let, a to právě z důvodů opětovného výskytu tohoto onemocnění. Existují názory, že hladina protilátek, které dítě získá jako miminko, má tendenci klesat.

Hlavní komplikace černého kašle

  • apnoe – malý přísun kyslíku do mozku během záchvatu, výsledkem může být poškození funkcí a neurologické poruchy
  • zánět průdušek až zápal plic – bakterie nemoci způsobí odumření sliznice v průduškách, výsledkem je pak zánět
  • pupeční kýly
  • zlomená žebra
  • popraskání cév v oku

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno