Červené skvrny na kůži

Lidská kůže je na jednu stranu velmi důležitý a velký orgán (dokonce ten největší). Na druhou je i přes svou důležitost značně choulostivý a nechráněný. Vždyť si zkuste sami vzpomenout, kolikrát jste se za poslední dobu popálili, poškrábali nebo odřeli. A aby toho nebylo málo, tak naše kůže čas od času negativně reaguje na vnější, ale i vnitřní podměty. Objevují se na ní různé vyrážky, pupínky a tak dále. Dnes se podíváme na to, co všechno mohou znamenat červené skvrny na kůži.

Reakce přecitlivělé pokožky

Jak už jsme psali, kůže je poměrně citlivý orgán. Není problém ji povrchově poškodit i při tak primitivních Žena se opaluje a sluníčku v puntíkovaných plavkáchčinnostech, jako je vaření, psaní nebo čtení knihy. Někteří jedinci mají kůži citlivější než ostatní. A nemusí být nutně řeč o alergicích.

Kvalita pokožky se během života mění. Ovlivňuje ji například stav našeho imunitního systému, prostředí, ve kterém žijeme a přijímané potraviny. Oslabená pokožka je pak suchá, rychle se podráždí a reaguje nestandardně na některé podměty. Mohou se na ni objevovat červené skvrny při pobytu na mraze, po koupání v teplé vodě nebo po opalování.

Co může pokožku dlouhodobě oslabovat?

·         Nedostatek fyzické aktivity

·         Pobyt v klimatizovaných prostorách (např. v práci)

·         Koupání v chlorované vodě

·         Příliš časté mytí (více, jak jednou denně)

·         Kouření

·         Nedostatečný pitný režim

·         Špatná skladba jídelníčku s nedostatkem zdravých tuků

Lékaři varují zvláště před vysušenou kůží. Ta je totiž posléze více náchylná na vznik alergií a přenos kožních nemocí (plíseň, opar…). Navíc pacienta neustále svědí a nepříjemně pne.

Vnitřní příčiny

Červené skvrny na kůži doprovázení celou řadu nemocí a to především těch dětských. V takovém případě jsou však následovány i zvýšenou teplotou a celkovou nevolností. Může se ale jednat i o potravinovou alergii.

Lidé jsou nejčastěji alergičtí kupříkladu na laktózu, některé druhy ovoce a zeleniny, mořské plody nebo ořechy. Jestliže se alergie neprojeví příliš agresivně, můžete se setkat pouze s červenými fleky, pupínky či krupičkou na kůži. Většinou se objevují na nohách a břichu, přítomnost na ostatních částech těla se ovšem nevylučuje.

Jakmile na sobě budete častěji pozorovat podobný jev, zajděte si pro jistotu na alergologii. Některé alergie se totiž časem stupňují, což by vám mohlo nepříjemně zkomplikovat život. Jednoduchý rozbor krve na alergologii vás ušetří pokusů s jídlem a dá vám jasnou odpověď.

Vnější příčiny

Alergii nemusí mít na svědomí jen to, co sníte. Mnohdy je naše kůže nespokojená i s tím, co nosíme na sobě. Jsou lidé, kteří kvůli citlivé kůži nosí pouze bavlnu (ideálně organickou) a vyhýbají se všem syntetickým látkám.

Pokud máte pocit, že jste se osypali právě kvůli oblečení, nemusíte ho okamžitě házet do koše. Někdy stačí jen vyměnit prací prostředek či aviváž a přejít na přírodní varianty. Ty bývají levnější, šetrnější k životnímu prostředí a přesto velmi účinné. Máte-li citlivou pokožku, tak si nikdy neoblékejte právě koupené oblečení. Výrobci totiž látky napouští chemikáliemi, aby je při přepravě a skladování uchránili od molů atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno