Chalva

Chalva je známou orientální cukrovinkou, která se vyrábí již dlouhá staletí. Její název pochází z arabského slova „hilva“, které v překladu znamená „sladký“. V českých zemích byla výroba chalvy v průběhu druhé světové války pozastavena, dnes se však pomalu znovu obnovuje. A z čeho že se vlastně vyrábí, kde ji můžeme koupit?

Výroba chalvy

Chalva se vyrábí z pražených jader slunečnice, sezamových semínek a dalších olejnatých rostlin. Rozemletím je z nich vytvářena jakási pasta, která se pro tak dobrou chuť míchá se sladidly.


Chalva je vyráběna především ze sezamu, často však i ze semen slunečnice. 

V orientálních státech je chalva slazena především medem, u nás ale i klasickou cukernatou hmotou, do které je často ještě přidáván škrobový sirup.

K ochucení chalvy se dají použít další sladkosti – třeba kakao, čokoláda či sušené mléko. Fantazii se ale meze nekladou – chalva může obsahovat také sušené ovoce, datle, rozinky nebo pomerančovou kůru.

Chalva je obecně považována za velmi zdravou cukrovinku, při její výrobě totiž nejsou používány konzervační a chemické látky. Z toho důvodu ji lze doporučit milovníkům zdravé výživy, sportovcům i dětem.

Rychlý zdroj energie

Sezam používaný při výrobě chalvy se může pyšnit obsahem rostlinných olejů a hojného množství bílkovin. Díky tomu je pokrm rychlým zdrojem energie. Mimo to se hodí ale také všem, kteří chtějí docílit přírůstku tělesné hmotnosti.

Kde můžeme chalvu koupit?

Sehnat chalvu není žádný velký problém, je totiž dostupná ve známějších supermarketech. Koupíme ji třeba v Tescu, Bille, Intersparu, Albertu a dalších větších řetězcích. Pokud si však chceme pochutnat, je vhodné její prodej vyhlédnout spíše na tradičních trzích. Objevit ji můžeme i v menších obchůdcích s ruskými specialitami.

Na trhu můžeme objevit různé druhy chalvy. 

Vyrobte si domácí chalvu!

Chalva není příliš náročná na výrobu, můžete si ji tak jednoduše zhotovit i doma. Je k tomu třeba jen dostatečné množství sezamových semínek společně se sladidlem. A jak na to?

Postup:
  • Nejprve je třeba opražit sezamová semínka, výsledná barva by měla být světle hnědá.
  • Semínka necháme vychladnout a následně budeme mlít v mlýnku.
  • Ke vniklé směsi, tedy sezamové pastě, přidáme sladidlo a celou hmotu promícháme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno