Co jsou artyčoky

Ačkoliv artyčoky nepatří mezi stálice v naší kuchyni, ve světě mají velkou oblibu. Ačkoliv jejich příprava nějakou dobu trvá, za námahu to stojí. Nemluvě o spoustě zdravých látek a vitamínů, které obsahují.

Artyčok je vytrvalá rostlina, která se pěstuje jako zelenina. Setkat se můžete se dvěma typy artyčoků, určených ke konzumaci. Běžně dostupný artyčok je vyšlechtěný tak, aby ke konzumaci sloužily květní úbory. Méně známý je artyčok španělský, u kterého jsou ke konzumaci určeny listy. Pod tvrdou slupkou plodu se nachází jemná dužina, která svou chutí připomíná celer. Artyčok je oblíbený především ve středozemních oblastech, zakoupit jej však můžete i u nás.

Artyčoky a zdraví

Artyčoky jsou kvalitní potravinou nejen díky své chuti, ale také díky výživovým hodnotám a látkám, které obsahují. Díky tomu, že neobsahují prakticky žádný tuk, za to obsahují sacharidy a bílkoviny. Významné jsou především pro svůj obsah látky zvané cynarin. Ta pomáhá při detoxikaci organismu, rovněž ulehčuje vyprázdňování žlučníku. Proto je artyčok skvělým pomocníkem při nemocích jater a žlučníku. Artyčok rovněž pomáhá snižovat krevní cukr, zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách či vyniká svými protialergickými účinky. Proto se artyčok používá nejen v kuchyni, ale rovněž v přírodní medicíně.

Použití artyčoků v kuchyni

Artyčoky lze v kuchyni používat různým způsobem. Lze je vařit, ale také připravovat na grilu nebo je péct. Lze je rovněž nakládat nebo konzumovat zasyrova. Nejčastější způsob konzumace artyčoků je uvaření a pokapání olivovým olejem. Z nich lze následně odtrhávat jednotlivé části, namáčet do různých omáček a pochutnávat si na delikátní chuti.

Jak artyčoky loupat

Pokud držíte artyčoky poprvé v životě v ruce, pravděpodobně nevíte, co s nimi. Bodláky se mohou na první pohled jevit jako nepřístupné, loupání však při troše trpělivosti a zkušenosti půjde snadno. V první řadě je třeba artyčok zbavit tvrdých listů. Pomocí ostrého nože je pomalu odkrajujte, ale tak, abyste zasahovali co nejméně do samotné dužiny. Rovněž je třeba vydlabat střed artyčoku. Takto je připravený k vaření a následné konzumaci.

Jak správně vařit artyčoky

Artyčoky se nejčastěji vaří ve vodě s citronovou šťávou a octem. Alternativním řešením je použití citronové šťávy, olivového oleje a aromatického koření, např. tymiánu. Doba vaření závisí na konkrétních kusech, bude trvat od 20 do 50 minut.

Ačkoliv je pro nás artyčok exotickou surovinou, měli bychom sebrat odvahu a alespoň jednou si jej zkusit připravit. Je pravděpodobné, že vám skutečně zachutnají a začnete je v kuchyni používat pravidelně. Díky blahodárným účinkům na lidský organismu tím navíc uděláte dobrý krok pro své zdraví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno