Co na bolest ucha

Ucho nám umožňuje používat jeden z našich smyslů – sluch. Proto je pro nás také velice nezbytné, aby zůstávaly uši zdravé a v dobré kondici. Každému z nás se však pravděpodobně několikrát stalo, že jeho ucho (uši) onemocnělo. Většinou to začne nenápadně, slabým pobolíváním a když se nemoc rychle nezachytí a neléčí, může skončit až propíchnutím ušního bubínku. Pojďme se proto podívat na několik zaručených rad proti bolesti uší.

Jaká může být příčina bolesti?

Mnoho lidí nedbá rad lékařů a sobě i svým dětem čistí uši vatovými tyčinkami z drogérie. Uši tak zbavíte Ucho malého dítěte.ušního mazu a připadají vám dokonale čisté. Jenže právě ušní maz ucho chrání. Problém nastává tehdy, když si všimneme jeho nadbytku – pak se teprve můžeme pustit do jeho částečného odstranění.

Jinak si pamatujte, že je ušní maz náš kamarád. Lékaři často doporučují čistit uši pouze navlhčeným malíčkem. Víc vaše uši nepotřebují.

Kromě podrážděného ucha (kvůli nevhodnému čištění) nesmíme zapomínat ani na nejrůznější záněty ucha (typicky zánět středního ucha). Ty s tím mohou samozřejmě souviset. No a některé potíže jsou spojené s rýmou a dalšími onemocněními, která nezačínají v uchu, ale přímo se ho dotýkají (chřipka, angína, příušnice).

První záchrana

Kromě správné péče o uši (čištění občas malíčkem nebo případně speciálním sprejem z lékárny) je dobré se při prvních příznacích zamyslet nad tím, zda neděláte něco špatně. Neposloucháte hudbu příliš nahlas? Nemáte zanesená sluchátka? Nepoužíváte špinavé špunty do uší?

To vše může ušní mechanismus dráždit a rozbolet. Pro případy bolesti je dobré mít doma kapky do uší. Většinou mají jinou konzistenci než kapičky oční nebo nosní – takovou olejovou. Klidně mohou být pouze na bylinné bázi. Důležité je ihned přestat používat zmiňovaná pecková sluchátka, vatičky do uší a ušní špunty. Nechte uši pěkně odpočinout a dýchat.

V případě rýmy je dobré kombinovat ušní a nosní kapky dohromady. Nezapomeňte, že sebe diagnóza většinou není to pravé ořechové. Jestliže příznaky neustoupí, vyhledejte lékařskou pomoc (zajděte si na ušní, nosní krční oddělení).

Další šikovní pomocníci

I uši lze částečně léčit s pomocí matičky přírody. Například takový eukalyptový nebo tymiánový esenciální olej rozetřený kolem uší vám udělá velkou službu. Olejíčky můžete zároveň nakapat před spaním do aromalampy a nechat je působit přes noc.

Určitě nic nezkazíte, když se vyhnete cigaretám a alkoholu – ty zánět ucha jen podpoří. Zvyšte si příjem vitaminu C a doufejte, že se vám zánět zbytečně nerozjede.

Při zalehlých uších pomáhají tzv. ušní svíce. Prodávají je v obchodech s alternativní medicínou, ale koupíte je i normálně v lékárně. Svíce vytvoří v uchu podtlak a pomocí teplého vzduchu ho uvolní. K její aplikaci si určitě přizvěte pomocníka, sami to nezvládnete.

A jak už jsme psali, nejlepším krokem k léčbě pokročilé bolesti uší je návštěva specializovaného lékaře. Čím dříve přijdete, tím je větší pravděpodobnost, že se vyhnete antibiotikům nebo píchání ušního bubínku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno