Co na pálení žáhy?

Pálení žáhy se odborně nazývá pyróza a více či méně často postihuje až 40 % dospělé populace. Dá se popsat jako nepříjemné pálení jícnu spojené s bolestmi žaludku a zápachem z úst. Míváte-li tento pocit jen několikrát do roka, není třeba situaci řešit a strachovat se. V případě častého trápení s pyrózou by však mělo přijít na řadu i lékařské vyšetření. Dnešní článek vám nabídne cestu k úlevě od pálení žáhy a poradí vám, jak se jí preventivně vyhnout. Tak jdeme na to.

Jak vzniká?

Ačkoliv by pocit pálení v krku mohl někomu připomínat zvracení, jedná se o trochu jiný mechanismus. Při zvracení nám tělo posílá nestrávenou potravu z žaludku pomocí reflexního dávení a křečí. U pyrózy se nám dostávají nahoru jícnem pouze žaludeční šťávy a to bez dávení. To může mít za důsledek více zdravotních stavů.

S čím je pálení žáhy spojováno? Bílé tabletky poskládané an modrém pozadí

  • Těhotenství – nejčastěji od začátku třetího trimestru
  • Nezdravý způsob života
  • Přejedení
  • Hiátová kýla – kýla v oblasti jícnu (ne vždy se tímto příznakem projevuje, je třeba jít na RTG)
  • Stres
  • Vedlejší účinky užívání některých léků (najdete v příbalovém letáku)

Těhotné ženy se s pálením žáhy bohužel setkávají velice často. Je to stejné jako například neustálý pocit potřeby močení. Miminko vám zespodu tlačí na žaludek a vypuzuje tak žaludeční šťávy směrem nahoru. Po porodu by měly potíže sami odeznít. Nezdravým způsobem života máme na mysli především kouření tabáku, pití nadměrného množství alkoholu (pravidelně) a častá konzumace tučného (většinou smaženého) jídla.

Stres obecně působí na naše zdraví negativně a to v mnoha ohledech. Dlouhodobý stres postupně ničí každý aspekt našeho zdraví, oslabuje organismus a ničí naši schopnost dobrého trávení. Je proto důležité se svému lékaři s pocitem stresu a vyčerpání svěřit, jinak vás bude zbytečně posílat od jednoho vyšetření k druhému a nikam se nedostanete.

Rady pro rychlou domácí pomoc

Žaludeční šťávy jsou dost agresivní a naleptávají sliznici jícnu. Ve spojení s bolestmi žaludku a zápachem z úst se z pálení žáhy stává skutečně nepříjemní zdravotní stav, který je nutné řešit. Jak? V prvé řadě se kriticky podívejte na váš jídelníček a seškrtejte tučná, smažená a průmyslově zpracovaná jídla. Jezte hodně ovoce a zeleniny, zapomeňte na alkohol a objevte kouzlo obyčejné vody s bylinkovými čaji. Zkuste si pár dní vařit ze zdravých a čerstvých surovin – brzy pocítíte značnou úlevu.

S kouřením to bude jistě o něco těžší, proto by bylo skvělé zajít za svým obvodním lékařem a poradit se s ním, jakým způsobem vůbec začít, aby jste hned druhé ráno nepodlehli pokušení. Při akutních situacích si můžete pomoci různými přípravky z lékárny (ideálně na bylinné bázi). Také se doporučuje nechodit si po jídle lehnout a raději trávit v sedě.

Pokud se pálení žáhy neléčí, je naleptaná sliznice náchylná ke vzniku vředů nebo dokonce zhoubných nádorů. Na nic tedy nečekejte a začněte svůj problém ihned řešit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno