Domů Sport Triatlon Čvrtá disciplína triatlonu – Depa

Čvrtá disciplína triatlonu – Depa

Ať už se chystáte na triatlon jakékoli délky, depa budou vždy důležitou součástí závodu. U sprinttriatlonu půjde o každou vteřinu, u toho dlouhého zase o to, abyste něco důležitého nezapoměli. To co se vám teď v klidu může zdát jednoduché, to může úplně jinak vypadat v okamžiku, kdy se budete řítit do depa na hraně fyzického vyčerpání. Je proto dobré se na to dopředu důkladně připravit.

Máte vyčleněný čas na trénink, ale trápí vás nachlazení, namožený sval nebo jiný problém. Věnujte se tréninku přechodu mezi jednotlivými disciplínami. Nemám teď na mysli vytrvalostní formu, kdy seskočíte z kola a za pár minut si přidáte běh nebo se po plaveckém tréninku jede projet na kole. Jde čistě o nácvik činností a správných pohybů, který vám v závodě může přinést výrazný posun pořadím, aniž byste museli být fyzicky rychlejší. V první řadě si přesně sepište vybavení, které si do jednotlivých dep nachystáte: tretry, ponožky, kompresní ponožky, ručník, přilbu, brýle, doplňky stravy (nalepíte na rám, dáte do seciální kapsičky na rámu nebo dáte v depu do kapes), číslo na gumě, maratonky, suché ponožky, čepice, pás s gely, solné tablety, vazelína, opalovací krém,… Poté si v klidu promyslete v jakém pořadí budete jednotlivé věci odkládat a brát a v klidu si to vyzkoušejte. Nachystejte si vše na ručník, přijděte bosky a „vystrojte“ se co nejrychleji na kolo, poté popoběhněte a proveďte tutéž simulaci pro běh. Je dobré to zkoušet v klidu bez diváků, budete u toho vypadat hodně legračně. V závodě to ale hodně oceníte!

Kola na triatlon

Průběh dep:

V okamžiku kdy už se chystáte na místě konkrétního závodu je absolutně nutné projít si obě depa od výlezu z vody po čáru označující začátek cyklistiky, stejně jako od seskočení z kola (obvykle totéž místo, kde cyklistika začala, ale může jít také o lokalitu od prvního depa hodně vzdálenou).

V klidu před závodem vám to může přijít až triviálně jednoduché, ale v závodě uprostřed běžících soupeřů a ve velkém fyzickém vypětí to bude vypadat jinak. Začněte výlezem z vody a všimněte si jaký vás bude čekat profil. Pak si všimněte jak daleko do depa poběžíte a po jakém povrchu. Některé závody s dlouhou distancí z vody a tvrdým povrchem umožňují nachystat si obuv hned u vody (není jich mnoho).

Celou cestu si projděte, ať při závodě nebloudíte. V samotném depu si zapamatujte vaše přesné místo – pomůže strom, keř, billboard sponzora závodu, plůtek, velký barevný ručník na zemi u vašeho kola, … U velkých závodů si spočítejte kolik řad kol přesně minete, než přijdete k té vaší a jaké číslo je na jejím začátku. Tuto informaci si při závodě zopakujte při běhu z vody, abyste šli na jistotu.

Současně si v duchu přeříkejte v bodech, jak budete postupovat, např: „nohavice neoprenu, neopren, brýle a čepice do tašky, obout tretry, tyčinky a gely z přilby přemístit do kapes, brýle a přilbu na hlavu“. Příprava a zapamatování této sekvence vám pak v závodě může ušetřit hodně času, zmatků a nervů. Tentýž scénář si připravte a zopakujte i pro druhé depo: „sesednutí z kola, zavěšení do stojanu nebo odevzdání, sejmutí přilby (je možné teprve, až se nedotýkáme kola!), vyzutí treter (pokud tak ti zkušenější neudělali už za jízdy), obutí ponožek a maratonek, čepice, brýle, pás s gely, solné tablety do kapsy, vazelínu pod paže a do rozkroku,….“. Ti zapomětlivější a chroničtí zmatkaří si to mohou v bodech napsat na papír a přilepit si ho na řidítka…

V případě většiny dlouhých triatlonů se setkáte s odevzdáváním věcí do depa ve k tomu určených taškách (často už den před závodem). Pak si musíte dobře nastudovat, kde přesně tašku máte (řazeny podle čísel), kde provedete vlastní vyjmutí cyklistických a vložení plaveckých věcí – totéž platí o výměně cyklistických a běžeckých v druhém depu (obvykle ve stanu). Nejdříve tašku vysypeme, poté do ní vložíme použité vybavení a s ním ji pak odevzdáme cestou ke kolu nebo výběhu. Po závodě tašky většinou pořadatel nachystá k vašemu kolu ke společnému vyzvednutí.

Výlez z vody:

Je to mírně stoupající dno? Pak plavte až ke břehu, jakmile se dotknete rukou dna, vstaňte a chůzí opusťte vodu. Mohli byste hned zkusit běžet, ale voda klade velký odpor a při tak výrazné změně pohybu a snaze zvedat nohy vysoko z vody, by mohla přijít křeč.

Čeká vás výlez na molo, schody nebo žebřík? Plavte až do konce a vlastní výlez proveďte v klidu a co nejopatrněji. Při prudkém zapojení nohou je riziko křeče opět vysoké. Blíží se vás k výlezu velká skupina a prostor je relativně malý? Můžete-li, trochu přidejte, ať máte prostor nebo naopak zpomalte a vydechněte, ať nemusíte bojovat o žebřík.

Je před koncem plavání dlouhá mělčina? Dokud je hloubka zhruba do pasu, plavte. Od půlky stehen se vyplatí skákat tzv. delfíny (opakovaný odraz do šipky a co nejdelší klidné splývání, při kterém se snažte uvolnit), od půlky lýtek pak můžete přejít do chůze nebo i běhu (používá se poskok pro snadnější vytažení nohy z vody).

Na břehu si začněte vysvlékat vršek neoprenu a rozběhněte se. Čím dříve si neopren vysvlečete, tím lépe to půjde. Z toho důvodu se vyplatí vysvléct jej celý hned a donést ho do depa v rukou. Ti zkušenější doběhnout do depa vysvlečeni do půli těla a z nohavic se „vyšlápnou“ zatímco si nasazují brýle a přilbu, případně dávají do kapes dresu gely a tyčinky. Cestu ke kolu jste našli snadno díky předzávodní přípravě.

Depo triatlon

Příjezd z kola:

Pokud kolo končí rovinkou, snížíme v závěru intenzitu a trošku zvýšíme kadenci, občas se narovnáme a jdeme i ze sedla. Snažíme se tělo trochu protáhnout a připravit na vzpřímenou pozici. Končíme li ve sjezdu, narovnáme se a protáhneme, při dojezdu do kopce (vyjímečně), volíme co nejlehčí převod a šlapeme střídavě ze sedla.

Pokud to zvládnete nacvičit, tretry vyzujte už za jízdy a nechte je upevněny v pedálech. Naboso se běží snáze, než v tretrách s kufry. V případě delšího běhu do depa s kolem v ruce, můžete tretry vyzout po sesednutí a donést je depa v rukou (pozor na dojezd skupiny, ať někoho nepřekvapíte nečekaným zastavením uprostřed koridoru). Pokud závodíte v maratonkách, máte to snazší.

přezutí triatlon

Do depa jdeme nebo běžíme lehčím tempem, aby si nohy stihly zvyknout na nový pohyb. Jakmile odložíme kolo, můžeme rozepnout a odložit přilbu, z kapes vysypeme vše, co jsme na kole nepoužili a na běhu nebudeme potřebovat (tyčinky, nářadí,…). K obutí bot (nebo i ponožek, pokud jsme jeli naboso nebo v kompresních návlecích) si můžete i sednout, vsedě to bude klidnější a rychlejší. U delšího triatlonu dbejte na správné nasazení ponožek a utažení tkaniček, shrnutá část by mohla mít nepříjemné následky. U Ironmana se vyplatí vysypat ponožky i maratonky dětským pudrem – snížíte tak pravděpodobnost vzniku puchýřů. Alespoň za předpokladu, že se na běhu budete polévat jen tak, že vám voda nenateče až do bot. Domažete trochu krému na ramena (u dlouhých a slunných závodů), nasadíte čepici, popř. brýle. Do ruky vezmete gel s malou lahví vody (dopředu připravený) nebo nasadíte pás s gely v lahvičkách a můžete vyrazit!

Petr Vabroušek
www.petrvabrousek.eu
www.slstri.cz
www.blue70.cz
www.facebook.com/PetrVabrousek

V případě jakýchkoli datazů jsem v rámci možností k dispozici na svém Facebooku, stránkách nebo e-mailu petr@vabrousek.cz.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno