Distorze hlezna

Pojem hlezno může být pro mnoho lidí záhadou. Jedná se však pouze o lékařské označení kotníku. Stejně tak je distorze jiný název pro vyvrtnutí nebo také vymknutí. Toto zranění patří mezi nejčastější nepříjemnosti spojené se sportovními aktivitami. Kotníky přeci jenom nesou celou váhu našeho těla a každé neopatrné šlápnutí nebo doskok je mohou vyvést z rovnováhy. Samozřejmě není vůbec výjimkou vymknutý kotník na procházce nebo při cestě na nákup. Proto je pravděpodobné, že se distorzi hlezna za svůj život nevyhnete ani vy.

Existuje hned několik faktorů, které ovlivní to, zda vám hrozí distorze či nikoliv. Začít můžeme například vyjmenováním nejčastějších aktivit, při kterých je zranění kotníku běžné.

Sporty ohrožující vaše kotníky:Masáž bolavého kontíku

·         na prvním místě je jednoznačně běh – ať už sprint nebo dálkový

·         tenis

·         volejbal a plážový volejbal

·         většina druhý atletiky – skok o tyči, skok do dálky, překážkový běh…

·         další sporty, kdy je nutné na nohy doskakovat nebo je dlouhodobě zatěžovat

Aktivita sama nemusí být vůbec nebezpečná. Většinou se k neštěstí připojí i další faktory. Mezi ně patří v prvé řadě nekvalitní nebo špatně zvolená obuv. Dále nerovný a nepředvídatelný terén a konečně také přecházení únavy. Vyčerpané tělo ztrácí schopnost rychle reagovat a snáze doplatí například na vyklenutý kořen uprostřed cesty.

Jak poznáte, že máte vymknutý kotník?

Ten pocit bude velké procento z vás bezpečně znát. Běžíte, šlápnete na něco nerovného nebo jste prostě jen unavení a najednou se vám celý kotník jakoby zhroutí a ozve se bolest. Na nohu pak nejde bezprostředně po úrazu došlápnout, působí slabě a otřeseně.

V drtivé většině případů noha zarudne, nahrne se do ní krev a je na omak horká. Pokud jste došlápli skutečně špatně, začne oblast hlezna natékat a objeví se výron. Nezřídka kdy dochází k velkému poškození hleznového vazu – počítat musíte i s jeho přetržením.

Ať tak, či tak, úraz nepodceňujte a vydejte se na pohotovost. Nikdy nevíte, zda jste si při pádu neponičili nohu víc, než se vám v danou chvíli zdá. Často je zlomenina méně bolestivá než naraženina a tím pádem i více nebezpečná.

Rychlá domácí pomoc

Na distorzi hlezna platí stará dobrá trojice – čas, klid a led. Délka léčby bude úměrná tomu, jak moc vážné je vaše zranění. Někdy vám postačí týden, jindy odejdete z nemocnice s ortézou či sádrou a pár týdnů si prožijete ve společnosti berlí.

Ihned po vyvrtnutí se doporučuje přemístit zraněného na pohodlné místo, sundat mu botu, nohu dát nad úroveň srdce a na kotník přiložit ledový obklad. K tomu jsou ideální ledové polštářky, které seženete v každé lékárně. Stejně dobře vám poslouží i pytlík mražené zeleniny nebo ručník namočený do ledové vody. Jen si dejte vždy pozor, abyste zraněnému nezpůsobili ke všemu ještě omrzlinu – obklady balte do utěrky nebo kapesníku.

Otok vám rychleji opadne nejen díky ledu a klidu, ale také s pomocí mastí. Výborný je například krém Dolgit nebo kostivalová mast.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno