Domů Výživa Zdravá výživa Energetická hodnota potravin

Energetická hodnota potravin

Rohlík s máslem, zmrzlina, banán, mrkev nebo šťavnatý steak. S konzumací jakéhokoli jídla do svého těla přijímáme určitou dávku energie. To je dobře, protože bez dostatečného přísunu bílkovin, sacharidů, zdravých tuků a vitamínů by naše tělo nemohlo fungovat. Platí zde ovšem pořekadlo všeho s mírou! Pokud se rádi ládujeme vším možným a svému tělu dopřejeme v potravinách více energie, než využije, zakládáme si na nadváhu a s tím související zdravotní problémy.

Proto je dobré si energetickou hodnotu potravin hlídat. Že je to složité? Z počátku to dá možná trochu námahy, ale po pár dnech či týdnech se stanete doslova experty a budete vědět, že 100 g čokolády má asi 2 300 kj (což je asi desetkrát více než meruňky, maliny nebo jablka) a raději si dvakrát rozmyslíte, zda si ji dáte!

Jednotky energetické hodnoty potravin

Energetická hodnota potravin se udává buď v kilojoulech (zkratka kJ) zpravidla na 100 g hmotnosti potraviny. Setkat se můžeme i s údajem v kaloriích (toto značení se používá spíše v USA, v Evropě se energetická hodnota potravin udává většinou v kJ). Přitom platí, že 1 kJ = 239 kalorií.

Energetická hodnota potraviny při hubnutí

K čemu je nám vlastně energetická hodnota potravin dobrá? Skvěle ji využijete, pokud chcete zhubnout! Pomůže vám totiž ohlídat si, kolik kilojoulů za den zkonzumujete. Při snižování hmotnosti by ženy neměli sníst potraviny s energetickou hodnotou vyšší než 6 000 kJ, muži by pak neměli překročit hranici 7 500 kJ.

Pokud jste již zhubli na požadovanou hmotnost a váhu si chcete udržet, snažte se přijímat energetickou hodnotu potravin do 7 500 – 8 000 kJ (ženy), resp. do 8 000 – 9 500 kJ (muži). Potřeby každého z nás jsou pochopitelně individuální a záleží také na tom, jak velký výdej energie máte – pokud pracujete v kanceláři, je váš energetický výdej mnohem nižší, než pokud se živíte jako zedník.

Jak si energetickou hodnotu potravin ohlídat?

Ideálním způsobem je, pokud si založíte notýsek, který budete nosit neustále při sobě a budete si do něho zapisovat vše, co jste snědli. Pokud si nebudete moci zjistit, jaká je energetická hodnota zkonzumované potraviny (např. v restauraci), můžete si vše dohledat v klidu doma.

Energetická hodnota vybraných potravin

Obecně lze říci, že 1 g tuku (olej, máslo) obsahuje asi 38 kJ, 1 g sacharidů (brambory, pečivo) asi 17 kJ a 1 g bílkovin (maso, sýr, luštěniny) asi 17 kJ. To jsou ovšem jen orientační údaje. Pokud si chcete energetickou hodnotu potravin pečlivě hlídat, sežeňte si podrobný seznam energetické hodnoty potravin, který najdete na specializovaných stránkách na internetu nebo v poradnách pro hubnutí.

Údaje o kilojoulech se také dají vyčíst z většiny obalů. Pro informaci udáváme alespoň energetickou hodnotu nejčastějších potravin:

  • Vepřové maso – 850 kJ (libové) – 2 000 kJ (velmi tučné)
  • Husa – 1 500 kJ
  • Kuřecí prsa – 430 kJ
  • Mléko (polotučné) – 190 kJ
  • Bílý jogurt – 350 kJ
  • Eidam (30 %) – 1 100 kJ
  • Rýže (vařená) – 550 kJ
  • Těstoviny (vařené) – 600 kJ
  • Chléb – 900 kJ
  • Rohlík – 1 000 kJ
  • Brambory (vařené) – 290 kJ

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno