Fosfor

Fosfor patří mezi druhý nejrozšířenější prvek v lidském těle. 85% až 90% je ho obsaženo v kostech, zbylých 10% až 15% pak obsahují měkké tkáně a tělní tekutiny. Má nezastupitelnou roli v metabolismu tuků, cukrů a bílkovin, podílí se na tvorbě některých vitamínů ze skupiny B a na efektivním přenosu energie.

Tělo zdravého dospělého člověka obsahuje cca 700g fosforu. Doporučená denní dávka je v ČR stanovena na 700mg. Těhotné a kojící ženy by však měly přijímat fosforu o něco více. Fosfor získáváme z potravy, hlavními zdroji jsou obiloviny, kvasnice, olejniny, brambory, oříšky, med a potraviny živočišného původu – maso, mléko, vejce atd. Ke vstřebávání dochází v tenkém střevě a je ovlivněno přítomností vápníku a hliníku, se kterými také velmi často tvoří nerozpustné sloučeniny. Díky tomu, že svou denní dávku fosforu při vyvážené stravě lehce pokryjeme, není třeba jej suplementovat v podobě minerálních doplňků.

Biologický fosfor se nikdy nenachází volný, vždy je vázaný ve sloučeninách. V lidském těle ho najdeme ve formě hydroxyapatitu.

Působení fosforu v lidském těle

Fosfor se přímo, či nepřímo, podílí skoro na každém buněčném procesu v lidském těle. Ať už se jedná o ochranu buněk, u nichž posiluje buněčnou membránu, která tvoří jejich obal, nebo jako součást biologických činností živin, hormonů a mnoha dalších chemických látek.

Za zcela zásadní funkci fosforu je ale, v kombinaci s vápníkem, považována schopnost tvorby a uchovávání zdravého stavu našich kostí a zubů ( poměr vápníku a fosforu v kostech je 2:1). Dále zajišťuje pravidelný tep srdce, je nezbytný pro správnou činnost mozku a nervové soustavy, má protizánětlivý účinek, pomáhá proti bolestem žilního systému, pomáhá regulovat správnou funkci ledvin a spolu s vitamínem D pomáhá proti rachitidě – křivici, což je dětské onemocnění způsobené mimo jiné nedostatkem vitamínu D. Dostatečný přísun fosforu je důležitý pro fyzicky aktivní jedince, neboť podporuje vyšší fyzický výkon a snižuje pocity únavy.

Nedostatek fosforu a jeho příznaky

Díky řadě potravin bohatých na fosfor je jeho nedostatek v našich končinách poměrně vzácný. Jestliže člověk dbá na dodržování základních pravidel stravování, jako je pestrost a vyváženost různých potravin, nemá se čeho bát.

Pokud by však nastal, pak se nedostatek fosforu projevuje zvýšenou únavou a nervovými poruchami. Dosáhne li nedostatek kritické hodnoty, dochází k poruchám metabolismu, zvyšuje se lámavost kostí a zubů, člověk ztrácí chuť k jídlu a dochází k bolestem a zatuhlosti kloubů. Jak již bylo zmíněno, může se také objevit rachitída, křivice, která je zpravidla vyvolávána nedostatkem vitaminu D.

Je přebytek fosforu na škodu?

Krátkodobé předávkování fosforem nemá žádné fatální dopady na organismus, avšak při dlouhodobém nadužívání (4 gramy, což je 400 % DDD) dochází k omezování vstřebávání železa a vápníku a dalších minerálů. Může také docházet k vápenatění měkkých tkání (hlavně ledvin) a jejich nevratnému poškození.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno