Fytoestrogeny v potravinách a účinky

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které však mají velmi podobné účinky jako pohlavní hormony estrogeny. Estrogeny hrají důležitou roli při vývoji pohlavních orgánů a ovlivňují sexuální chování. Díky své podobnosti mohou fytoestrogeny pomoci organismu tehdy, pokud je v těle estogenu málo.

Fytoestrogeny jsou takzvanné xenohormony, což znamená, že to nejsou plnohodnotné hormony, ale dokáží se v těle vázat na receptory hormonů estrogenu a ovlivňovat tak hospodaření s estrogeny v organismu. Jejich účinek je však mnohem nižší, než u plnohodnotných hormonů.

Jejich konzumace se doporučuje hlavně při léčbě obtíží spojených s klimakteriem a nebo jako alternativa hormonální léčby.

Můžeme je rozdělit do 4 skupin:

  • Isoflavonoidy (Genistein, Dadzein, Equol)
  • Kumestany (Kumestrol)
  • Lignany (Enterolakton)
  • Stilbeny (Stilben, Resveratrol)

Fytoestrogeny mají silné preventivní protirakovinné účinky a osvědčily se zejména při léčbě rakoviny prsu, dělohy a prostaty.

Tím ale výčet zdraví prospěšných účinků fytoestrogenů nekončí. Většina z nich působí jako antioxidanty pro neutralizaci volných radikálů. Pomáhají zabraňovat plaku v ucpávání cév, brzdí vliv enzymu tyrosinkinázu, jež má mimo jiné za následek růst nádorových buněk, u kuřáků zase snížují nebezpečí rakoviny, způsobené vdechováním karcinogenních látek obsažených v cigaretách.

Fytoestrogeny v potravinách

Fytoestrogeny jsou přirozenou složkou řady potravin a je možno je zakoupit i ve formě potravinových doplňků, což jsou zpravidla různé směsi několika druhů.

Celkově je dnes známo více než 300 druhů potravin, obsahujících fytoestrogeny. Nejbohatším zdrojem je sója a výrobky z ní (genstein) a lněné semínko. Dále je můžeme najít i čajích a některých druzích ovoce – rajčata, brusinky, jahody, jablka atd.

Mezi nejbohatší zdroje isoflavonoidů – genisteinu a daidzeinu patří sója a fazole obecná. Další druhy luštěnin již obsahují mnohem nižší množství.

Stilbeny – resveratrol zase obsahuje červené víno, hroznové víno , šťáva z červených i bílých hroznů, rozinky a arašídy.

Mezi nejlepší zdroje lignanů patří lněné semínko, jahody, brusinky, rajčata, čaje a celozrnné pečivo.

Kumestany pak najdeme v sóji, sojových klíčcích a ve špenátových listech.

Užívání fytoestrogenů v koncentrované podobě ( potravinové doplňky) by však mělo být konzultováno s lékařem, neboť mohou mít nebezpečné vedlejší účinky v kombinaci s antikoagulačními léky (léky pro snížení srážlivosti krve) jako je Warfarin a Lawarin, cytostatiky (léky pro léčbu nádorových onemocnění), antiarytmiky (léky pro úpravu srdečního rytmu), nebo imunosupresivy (léky ovlivňujícími obranyschopnost).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno