Inositol

Inositol je jeden z méně známých vitamínů ze skupiny B, označovaný obvyklé jako vitamín B9. Ačkoliv se o něm nemluví tak často jako o jiných vitamínech, hraje důležitou roli pro posílení mozkové i svalové činnosti. Volně se vyskytuje v potravinách, mnozí jej však přijímají málo.

Často se mluví o důležitosti vitamínů pro správný chod organismu. Ačkoliv byl inositol uznán jako vitamín již v roce 1940, stále se o něm mluví poměrně zřídka. I přesto je vliv na zdraví a správnou funkci organismu opravdu velký. Inositol patří mezi vlákniny, z hlediska chemické stavby se pak řadí k cyklickým alkoholům. Dostatečný příjem této látky pomáhá preventivně před výskytem celé řady onemocnění, posiluje činnost mozku a zrychluje regeneraci svalů.

Význam látky pro organismus

A proč je tedy inositol pro náš organismus tak důležitý? Pomáhá především udržet buňky v dobré kondici, je totiž jejich nedílnou součástí. Vyskytuj se přímo v nich a pomáhá je udržet celistvé. Dále se podílí na přenosu cholesterolu a mastných kyselin. Odstraňuje navíc volné radikály v těle, proto jej můžeme označit za přirozený antioxidant. Je třeba také podotknout, že se přímo nachází v jaterních buňkách a tvoří důležitou součást jejích stěn.

Inositol a těhotenství

Máte problém s otěhotněním? Podle celé řady výzkumů může být jedna z příčin nedostatek inositolu či kyseliny listové. Proto naleznete na našem trhu celou řadu potravinových doplňků, obsahující kombinaci těchto látek, které jsou primárně určeny pro páry, kterým se nedaří otěhotnět. Obzvláště účinná je tato látka u žen, trpících syndromem polycystických ovarií. Pomocí inositolu lze symptomy onemocnění zmírnit.

Inositol v potravinách

A jakým způsobem tedy zajistí ideální příjem tohoto vitamínu ze skupiny B? Jednou z možností je pořízení poměrně nákladných potravinových doplňků. Ty však doporučujeme užívat v případě, řešíte-li konkrétní problém, souvisejícím s nedostatečným přijímáním inositolu. Pokud se tomuto problému chcete vyhnout preventivně, zaměřte se na zvýšení konzumace grepů, hroznů, ale také všech celozrnných potravin od pečiva po těstoviny. Inositol se vyskytuje také v zelí, mléce nebo vnitřnostech (např. v srdci či játrech).

Nedostatek inositolu

Nedostatek inositolu v těle může mít za následek celou řadu projevů, které si však s tímto problémem spojíme jen málokdy. Vypadávání vlasů, problémy s pletí a vadami kůže (akné, ekzémy), snížení imunity a zvýšená hladina cholesterolu. To jsou jen některé příčiny, související s nedostatkem tohoto vitamínu.

Ačkoliv patří inositol mezi méně známé typy vitamínů, je pro fungování našeho organismu velmi důležitý. Proto bychom se měli dát záležet na tom, co konzumujeme, a zajistit tak dostatečný příjem této látky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno