Jak probíhá kolonoskopie?

Slovo kolonoskopie je pro mnoho dospělých lidí velkým strašákem. Speciálně pro ty, kteří jsou ve věku nad padesát let. Ti totiž od svého lékaře často slyší pobídku k návštěvě tohoto vyšetření. Kolonoskopie je metoda zkoumání tlustého a tenkého střeva. Lékaři se tak snaží zavčasu rozpoznat počátky nebezpečných nemocí a začít s rychlou léčbou. Dnes si povíme něco o vyšetření samotném.

Zbavte se strachu a vezměte zdraví do svých rukou

To, že vás váš lékař posílá na kolonoskopické vyšetření, může mít dvě příčiny. Zaprvé jste za ním přišli se Rentgen rakoviny tlustého střevazdravotními problémy, které ukazují na nepříjemnosti v tenkém či tlustém střevě. No a zadruhé jste se přiblížili věku, kdy se zvyšuje riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva. Ta se v České republice mimochodem drží na předních příčkách nemocí způsobujících smrt.

V obou případech se rozhodně nevyplatí otálet. Kromě rakoviny tlustého nebo tenkého střeva se totiž z kolonoskopie dá vyčíst i přítomnost dalších zdravotních potíží:

·         lékař pozná, zda ve střevech neprobíhá zánět

·         odhalí Crohnovu chorobu

·         najde polypy a hemeroidy

·         objeví srůsty nebo narušení střev

To vše může velmi neblaze ovlivňovat kvalitu vašeho života. Proto raději překonejte svůj strach a na vyšetření se objednejte. Se žádankou od lékaře je samozřejmě zdarma. Pokud se ho rozhodnete před 55 rokem podstoupit dobrovolně, nějaký poplatek bohužel zaplatíte – ale zdraví za to přeci stojí.

Příprava na zákrok

Přípravu provádějte vždy pečlivě. Na kolonoskopii je dobré přijít s doprovodem, takže začněte tím, že si domluvíte svého parťáka.

Nejprve je nutné úplně vyprázdnit střeva. V zařízení, kde vám bude zákrok prováděn vás vybaví rozpustným projímadlem, které společně s několika litry vody vypijete. Je to náročné, ale dá se to zvládnout.

Jak kolonoskopie probíhá – bolí to?

Kolonoskopie je, jak už jsme psali, vyšetření střev, které je prováděno pomocí hadičky s optickým aparátem na konci. Pacient si lehne na levý bok. Doporučujeme si v rámci zachování alespoň částečného pocitu bezpečí zakoupit v lékárně umělé dámské či pánské kalhotky a v oblasti konečníku do nich vytvořit otvor. Jinak budete muset ležet celou dobu s odhalenou spodní částí těla.

V dnešní době je běžné, že pacient dostane analgetika a lehká sedativa pro zklidnění. Může tak částečně kooperovat, ale necítí nepříjemnou část zákroku. Máte-li však velký, až panický strach, vyplatí se připlatit si a nechat se pomocí anestezie uspat. Lékař potře okolí konečníků speciálním gelem a může začít.

Vyšetření trvá 20-60 minut (podle toho, co lékař hledá). Lékaři tvrdí, že nebolí, ale jsou lidé (zvláště ženy), kteří mají tenká střeva, případně srůsty a průchod vzduchu a hadičky střevy pro ně není zrovna příjemný zážitek.

Po skončení je dobré zajít na záchod a pokusit se vypudit vzduch, který se do střev dostal. Po půl hodině můžete vyrazit i s doprovodem domů. Nezapomeňte, že kvůli anestetikům nesmíte řídit motorové vozidlo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno