Jak vybavit domácí fitko? (1. díl)

Následující článek byl napsán cca před rokem pro časopis FitStyl a je tedy určen především ženám (s cílením na širokou neodbornou veřejnost). V mnoha ohledech je výrazně zjednodušen, přesto věříme, že si v něm každý alespoň pár zajímavých informací najde.

Polemik o tom, zda je lepší navštěvovat veřejnou posilovnu či si malé fitečko zařídit doma, bylo napsáno nespočet. Každé řešení má svoje výhody i nevýhody, přesto ale i zde platí otřepaná pravda, že co sedí jednomu, nemusí už tak dobře vyhovovat druhému.Rotoped A tak zatímco Vaše kamarádka dochází obden do místního fitnesscentra, Vy jste se právě rozhodla zařídit si jednu malou domácí místnůstku jen pro sebe, případně pro své nejbližší. Jak ale na to?

První dvě otázky, které si musíte zodpovědět a které víceméně za Vás rozhodnou, jak bude Vaše posilovna vypadat, zní: k jakému účelu posilovnu chci a kolik peněz na ni mám? Zkusme si nyní rozebrat nejčastější odpovědi na ně.

Většina žen více či méně skrytě touží po štíhlé pevné postavě bez jakýchkoliv neduhů v tzv. problematických partiích. Jaké nejnutnější vybavení je k dosažení takového cíle (samozřejmě kromě správných stravovacích návyků) potřeba? V ideálním případě jen dva posilovací stroje: jakékoliv aerobní zařízení (ať už rotoped, crossový či eliptický trenažér, nebo běhací pás) a univerzální „mašinka“ pro zbytek těla, na který se předchozí stroj nezaměřuje. První ze zmíněných strojů jednak významně posílí Váš kardiovaskulární systém, jednak výrazně zvýší kalorickou spotřebu a nemalým dílem tak přispěje k odbourávání tuků. Jelikož ale většina těchto zařízení „útočí“ jen na určité svalové partie (řekněte sami, máte po tréninku na rotopedu unavené paže či prsní svaly?), je třeba mít možnost i dalšího cvičení.

Určitě nyní řada z Vás namítne, že vypracovaná ramena, záda či paže mít nechce, pokud byste se však i tohoto přesvědčení držela, dříve či později byste došla k závěru, že to byla chyba. Budete-li totiž své tělo den co den zatěžovat stále stejným (a nutno dodat i jednostranným) způsobem, dosáhnete sice vypracování procvičovaných partií, zároveň si však zaděláte na hezké nepříjemnosti. Budete-li (např. na veslovacím trenažéru) posilovat záda a zadní části ramen bez toho, abyste pracovala i na prsních svalech, začnou se vám ramena „stahovat“ dozadu a správnému držení těla (a prevenci následných potíží) to nepřidá. Podobné platí třeba při jednostranném zatěžování pro rotopedy či crossové trenažéry.

Z těchto a i dalších důvodů je dobré zařadit do domácího fitka také stroj, který Vám pomůže s horní polovinou těla a dalšími, na aerobních zařízeních opomíjenými partiemi. Jaký? Kdybyste byla muž, řekl bych, kupte jednu nebo dvě posilovací lavice a dvě jednoručky. Bohatě byste si s tím vystačila. Pro mnoho žen je ale mnohem příjemnější představa cvičení na posilovacím stroji. Jakém?

Odpověď bude ovlivněna reakcí na otázku, kterou jsme si položili v úvodu, totiž: kolik peněz chci investovat? Budete-li se držet hodně při zemi, pak je pro Vás nejlepší řešení popsáno výše. S pomocí posilovací lavičky, dvou párů jednoruček a jednoho výtisku instruktážní knížky či časopisu procvičíte vršek těla naprosto dostačujícím způsobem, samozřejmě můžete činky využít třeba pro oblíbené výpady.

Budete-li chtít sáhnout do peněženky hlouběji, můžete zvolit univerzálnější posilovací stroje, které většinou v základní výbavě obsahují horní kladku, peck-deck a mnohdy i předkopávání a zakopávání. Nejsou ničím komplexním, ale při troše fantazie odcvičíte všechny partie i na takovém stroji.

Nejideálnější volbou je pak kombinace obou zmíněných, tzn. volba stroje obsahujícího jak lavičku, tak základní kladky.

Dobře, máte aerobní zařízení a univerzální posilovací stroj, je potřeba ještě něco dalšího? Nutně ne, ale najdete-li ještě pár korun navíc, určitě byste ocenila ve Vašem domácím fitku více možností pro trénink bříška. PosilovnaZatím jsme toho pro něj totiž mnoho nekoupili. Podložka na zem pro klasické zkracovačky, gymnastický míč, možná i rovná lavička pro „svíčky“ a „zvedání nohou vleže“ – to jsou již jen drobnosti v hodnotě pár stovek (v případě lavičky tisícovek), které ale přidají Vašemu fitku na atraktivitě. Naopak se vyhněte šikmým lavičkám pro leh-sedy, které, ač hojně rozšířené, mezi dobré cviky pro trénink břicha rozhodně nepatří (z důvodu nadměrného zatěžování m. iliopsoas, tzn. svalu vedoucího od stehenní kosti k páteři a způsobujícího při přetížení zvětšenou lordózu). Další levnou a přitom nadmíru praktickou pomůckou mohou být klasické žebřiny, které po doplnění o závěsnou hrazdu nabízejí další možnosti pro trénink bříška (zvedání nohou ve visu, samozřejmě se správnou technikou). K žebřinám pak můžete pro cvik „zvedání nohou“ dokoupit i speciální závěsný adaptér.

Ještě něco dalšího? Velké nástěnné zrcadlo, kvalitní ozvučení pro motivující hudební doprovod, dobré osvětlení – a Vaše fitko je hotové! Namítnete-li, že jsem až na výjimku celou dobu nemluvil o finanční náročnosti, napravím to ve druhém díle tohoto článku, který zde najdete v některém z následujících dní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno