Kousnutí od blechy

Pokud si myslíte, že blechy jsou záležitostí čistě zvířecí, pak jste na omylu. Blecha může „skočit“ i na člověka, dokonce si právě na lidské krvi s radostí pochutná. Co to vlastně blecha je, jaké jsou druhy a jak řešit kousnutí od blechy?

Blecha

Blecha je cizopasník, řadící se mezi ektoparazitický hmyz. Na světě existuje více než 2000 známých druhů blech, u nás v České republice se vyskytuje přes 90 druhů. Ačkoliv jsou u nás v povědomí především blechy psí, existuje jich mnohem více. Kromě blechy slepičí nebo kočičí existuje i přímo blecha lidská. Blecha se dožívá až několika let a velmi ráda a rychle se rozmnožuje, problém s blechou byste se tak měli pokusit vyřešit co nejrychleji.

Zvířecí blecha skočí i na člověka

pes a blechyI blechy psí nebo kočičí můžou kousnout člověka. Do vašeho domova se blecha dostává nejčastěji právě prostřednictvím zvířete. Jak odhalit, že má váš pes nebo jiné zvíře blechy? Vše začíná důkladnou prohlídkou. V první řadě byste měli nahlédnout do srsti. Blechy se usazují tam, kde zvíře nedostane svými zuby a jen tak se blechy svépomocí nezbaví. Kromě toho je typickým znakem, že máte doma blechy, také bleší trus. Malé černé kuličky o velikosti makového zrna bývají nejčastěji právě od blech. Mají velmi tmavou, až černou barvu, vylučují totiž nestrávenou krev.

Kousnutí od blechy

Některé lidi blechy zcela ignorují, na některé se však přímo hrnou. Závisí to na celé řadě faktorů. Pokud patříte mezi ty nešťastníky, na kterých si blecha pochutná, pak možná budete muset řešit kousnutí od blechy.

Mýdlová voda

Jedno z nejjednodušších řešení je umýt místo kousnutí mýdlovou vodou, poté nanést antiseptikum a přiložit led pro snížení otoku. Led nechte na kousanci cca 10 minut, poté namočte dané místo teplou vodou. Dvakrát za hodinu opakujte až do doby zmenšení otoku.

Kortizonová mast a kalamínové mléko

Mezi prostředky, které účinné působí proti kousanci od blechy, patří kalamínové mléko a kortizonová mast. Tyto přípravky bývají volně dostupné v lékárně. Použití těchto přípravků je v doporučeném množství bezpečné a dané místo uklidní a léčí.

Silné svědění

Pokud je svědění v místě kousnutí výrazné a nepomáhají výše zmíněné metody, je na čase navštívit dermatologa, který se na místo podívat a pravděpodobně předepíše orálně podávané antihistaminikum. Některá jsou dokonce volně dostupná bez lékařského předpisu, ovšem při neustupujícím svědění doporučujeme vyhledat odbornou pomoc.

Kousnutí od blechy a zdravotní rizika

Některým lidem nemusí kousnutí od blechy vůbec vadit, u většiny se však objeví projevy alergické reakce. Nejčastěji je tato alergická reakce doprovázena svěděním a neklidem, může trvat až několik týdnů. Kousnutí od blechy se však nesmí škrábat, rozškrábání může totiž vést ke vzniku těžkých zánětů kůže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno