Kozlíkové kapky

Kozlík lékařský patří mezi byliny, které se hojně používají v přírodním léčitelství, ale také ve farmacii jako takové. V lékárnách se s kdysi velmi populárními kapkami můžete setkat i dnes, a to nejčastěji pod označením Valeriánské kapky. V následujících řádcích se dočtete, jaké účinky tyto kozlíkové kapky mají a z čeho se vyrábí.

Kozlík lékařský

kozlíkové kapkyKozlík lékařský se řadí mezi léčivé rostliny. Jde o vysokou bylinu, která má husté květenství drobných bělorůžových lístků. Kozlík lékařský má typický zápach, který je pro mnohé nepříjemný. Podobný zápachem je typická i tinktura čili kozlíkové kapky, což je jeden z důvodů, proč někteří těmto kapkám příliš neholdují. Kozlík lékařský se hojně vyskytuje i v České republice, běžně se s ním můžeme setkat i ve volné přírodě. Je však třeba upozornit, že na našem území roste celkem 6 druhů kozlíků a není vůbec těžké je mezi sebou zaměnit. Svými účinky přitom vyniká jen právě kozlík lékařský.

Obsah látek

Vyjmenovat veškeré účinné látky, které v sobě tato bylina má, by zabralo spoustu prostoru. Uveďme tedy alespoň některé z nich. Kozlík lékařský obsahuje především silice, dále cukry, hořčinu, sliz, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy, alkoholy, ester, valerin, chanitin, cholin, azulen… Díky těmto látkem je rozsah léčivých účinků poměrně velký.

Způsoby užití

Možností, jak kozlík lékařský používat, je hned několik. Pokud si jej sami natrháte, můžete si z něj připravit čaj. Pokud však dáte přednost doplňkům stravy, které lze pořídit v lékárně, na řadu přichází právě kozlíkové kapky. Kozlíkové kapky jsou volně dostupné a oblíbené byly především v dřívějších dobách, spousta lidí však kvůli nepříjemnému zápachu měla problémy kapky užívat. To je také důvod, proč je mezi uživateli kozlíku v současnosti mnohem přijatelnější možnost zakoupit kozlík v tabletách.

Účinky

A nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – proč vlastně jakékoliv přípravky z kozlíku užívat, jaké jsou jeho účinky? Kozlík lékařský má pozitivní efekt při nespavosti, neurózách či nervovém vyčerpání. Proto se také často označuje za přírodní antidepresiva. Kromě toho mírní křeče. Kozlík lékařský se používá obvykle při problémech se spánkem. Na rozdíl od chemicky vyráběných léků nedochází při používání kozlíku k závislosti, navíc po probuzení nedochází k malátnosti a pocitu omámenosti. Kozlík sám o sobě spánek nevyvolá, jen uklidní.

Dávkování

Při používání kozlíku lékařského je třeba dbát na doporučené dávkování. To je výhoda kozlíkových kapek, které lze zakoupit – přesně víte doporučené dávkování a sílu. Malé dávky nervový systém opravdu povzbuzují, při předávkování však může docházet naopak k útlumu, ale i halucinacím nebo křečím. Proto užívejte vždy jen doporučené dávkování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno