Suplementace Kreatinem: co je kreatin

Kreatin – jeden z nejúčinějších doplňků výživy. Jeden z mála který opravdu pořádně funguje.

Kreatin je látka tělu vlastní, která se derivuje z guanidinu, jež se syntetizuje AK – Gly, Arg a Met. Z tohoto důvodu bývá i samotný kreatin označován jako AK. V těle je kreatin produkován v játrech, slinivce břišní a ledvinách (právě díky přítomnosti potřebných enzymů) a následně se ukládá do svalů pomocí krevního oběhu. Ve skeletárních svalech je soustředěno více jak 90% celkového obsahu kreatinu, zhruba jedna třetina ve volného kreatinu a zbytek jako kreatin fosforylovaný (CP). Těchto 90% se ve nevratně přemění a vyloučí z těla močí v podobě kreatininu. Zbývajících 10% se společně v srdci, mozku a varlatech. Z tohoto celkového množství je organismem využito cca 1,6%, tj. necelé 2 g. Tento kreatin je poté nahrazen buď vlastní tělesnou syntézou a nebo příjmem z vnějších zdrojů (maso, vnitřnosti, ryby, mléko).

Proč způsobuje kreatin nárůst hmotnosti?

Kreatin

Zde se obecně udávají tři důvody. Tím prvním je, že spolu s kreatinem se do svalu dostává voda, tj. dochází k hydrataci buněk. Zatímco retence (výraz používaný u anabolických steroidů) znamená zadržování tekutin mimo buňky a způsobuje hladký, zalitý vzhled svalů, hydratace znamená uložení vody přímo v buňce, tj. sval bude působit plnějším a mohutnějším dojmem. Druhý důvod s tímto mírně souvisí, neboť díky zvýšené hydrataci jsou příznivě ovlivněny anabolické děje v buňkách, tj. zvyšuje se proteosyntéza. A třetí důvod je jasný: větší množství kreatinu znamená lepší obnovu ATP, tzn. mnohem intenzivnější trénink, a tím lepší odezvu při svalovém růstu. Když je ATP odbourán během procesu, při němž vzniká energie, přichází ke slovu kreatin, který se v játrech přeměňuje na makroergní sloučeninu ve formě CP, kterého je ve svalu 3 – 4krát více, a chemicky obnovuje ATP. To umožňuje svalům pokračovat v kontrakci. Po 45 minutách (záleží na intenzitě úsilí) je CP také využit a produkce svalové síly rapidně klesá. Kreatin není spalován, aby posloužil jako zdroj energie, ale pouze působí jako energetický „nárazník“, který napomáhá přenosu energie derivované ze sacharidů a tuků za vzniku ATP.

Kdy je nejvhodnější suplementace kreatinem?

Bude se jednat především o krátkodobá zatížení, tj. např. sprint, kulturistika, box, ale také hokej a fotbal. Účinky kreatinu na dlouhodobé výkony nebyly dostatečně prokázány, a proto jsou názory na suplementaci kreatinem u vytrvalostních sportovců u odborné veřejnosti značně rozdílné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno