Krvácení z ucha

Krvácení z tělních otvorů často dožene do ordinace i ty největší odpůrce lékařů. Na rozdíl od klasického poranění totiž nikdy nevíme, co je zdrojem krvácení a zdali se nejedná o život ohrožující problém. Dnes se proto podíváme na možné příčiny tohoto nepříjemného jevu, konkrétně na krvácení z ucha. Díky informacím z článku tak budete příště přesně vědět, co dělat.

Nejčastější příčiny krvácení z ucha

Tentokrát se nemusíme zaměřovat na příznaky. Krvácení z ucha může mít sice různou intenzitu, ale jinak na něm není co zkoumat. Co je však důležité rychle zjistit, je příčina. Na rozdíl od krvácení z nosu, které je ve většině případů spojené s prasklou žilkou, není krev v uchu tak obvyklá.

Kdo by si myslet, že neexistují více, jak dva důvody, ten by se pletl. Sluchový orgán je totiž velice křehký a náchylný k nejrůznějším zdravotním komplikacím. Rozhodně se nejedná o stav, který je radno podceňovat. Naopak se vůbec nebojíme napsat, že obavy jsou rozhodně na místě.

Pojďme si proto nejčastější příčiny vyjmenovat:

·         mechanické poranění zvukovodu – většinou ostrým tenkým předmětem, ale výjimkou nejsou ani poranění bubínku obyčejnou tyčinkou na čištění uší

·         úraz hlavy – při úrazu hlavy může dojít i k poškození lebky v blízkosti sluchového orgánu, to má za následek vytékání krve z ucha

·         klasický zánět v uchu (většinou zánět středního ucha) – neléčené záněty ucha mohou dojít až tak daleko, že z něj začne téct krev, v případě zánětu středního ucha to má za následek samovolné prasknutí bubínku

·         zánět kosti za vnějším uchem

·         přítomnost polypů nebo nádorů – ve zvukovodu nebo ve středním uchu (typicky rakovina zvukovodu)

·         Neléčený ekzém nebo plíseň ucha

Z výše uvedeného jasně vyplívá, že vám v drtivé většině případů z ucha nepoteče krev ze dne na den. Je k tomu třeba buďto úrazu nebo zanedbání zdravotního stavu ucha. Bolavé ucho je pravděpodobně nemocné a přecházením se to rozhodně nevyřeší.

V případě úrazu hlavy je nebezpečí jasné. Jakmile se ošklivě uhodíte do lebky, měli byste jít do nemocnice na prohlídku. Předejdete tak, často zbytečným, poúrazovým komplikacím.

Prevence a první pomoc

O prevenci se můžeme bavit pouze v souvislosti s ušními záněty. Na ty jsou náchylné zvláště děti, které se šťourají v uších špinavýma rukama, koupají se v pofiderních koupalištích a běhají venku bez čepice.

Ušní hygiena je důležitá. My vám radíme zapomenout na ušní tyčinky a další vymoženosti. Uši si čistěte čistým navlhčeným malíčkem, to úplně postačí. A jestliže používáte ušní špunty, určitě je ukládejte do krabičky, aby se na ně nedostal prachy a nezapomínejte je pravidelně měnit.

Při výtoku krve z ucha je jedinou možnou první pomocí ucho neucpávat, ale nechat krev volně odtékat. Ideálně se pak vydejte na pohotovost. Předcházel-li této události úraz hlavy, raději zavolejte rovnou záchranou službu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno