Kvasinky v ústech

Kvasinková infekce trápí ženy i muže po celém světě. Nejčastěji je skloňována v souvislosti s gynekologickými problémy. Dnes se však zaměříme na její výskyt v ústech. I tam dokáže být stejně neústupná jako všude jinde na těle. Lidé ji nemají rádi, protože se často vrací a k úplnému vyléčení mnohdy nestačí obyčejná antibiotika, ale je třeba zapojit i lidovou medicínu.

Co kvasinky v ústech způsobuje?

Kvasinková infekce je způsobována tzv. kandidy, což jsou jednobuněčné houby. Za normálních okolností jsou Ženská ústa napadená kvasinkovou infekcísoučástí naší mikroflóry kůže a sliznic. Žijeme spolu ve spojení, kterému se říká komenzálismus. Pro kandidy je naše spolužití prospěšné a nám většinu času nevadí. Jakmile ale dojde i oslabení naší střevní mikroflóry a tím pádem i celého imunitního systému, začnou potíže.

Oslabený imunitní systém dovolí těmto jednobuněčným houbám, aby se přemnožily a začaly ohrožovat naše zdraví. Snížení imunity může mít za následek např. užívání antibiotik, nevhodný životní styl (kouření, alkohol, nedostatek spánku), stres nebo nezdravé jídlo založené převážně na sladkostech (cukr kandidy milují).

K přemnožení dochází nejčastěji, pokud se kandidy vyskytují na místě, kde:

·         je přiměřené teplo

·         vlhko

·         a mají tam dostatek potravy – to znamená uhlovodany

Co se týče jejich výskytu v ústech, tak k tomu vždy dopomůže ještě nedostatečná hygiena. Stačí, když si nebudete čistit zuby pečlivě dvakrát denně a vyhnete se pravidelné návštěvě u zubaře. Možná trochu nečekaná informace je, že ke vzniku kvasinkové infekce v ústech přispívá i užívání ústní vody, ústního spreje a pálivých mentolových bonbónů. Proč? Všechny vyjmenované vychytávky totiž naruší přirozené ústní prostředí.

Jak se kvasinky projevují?

K nejčastějším příznakům řadíme zarudlý jazyk a vnitřek úst, zarudlé a bolavé koutky úst, bělavý povlak na jazyku a v krku. To vše doprovází nepříjemné pocity v ústech jako je pálení a nevysvětlitelná suchost.

Diagnózu může provést jak zubař, tak klasický obvodní lékař. Odebere vám stěry a pošle je do mikrobiologické laboratoře. Jsou-li kvasinky potvrzeny, následuje ještě vyšetření krve a klasická prohlídka celého těla – kvasinky mohou být pouze projevem většího problému např. cukrovky.

Klasická i domácí léčba

Západní medicína to řeší předepsáním antibiotik a doporučením zvýšené ústní hygieny. Jenže to ne vždy stačí. Proto se doporučuje zároveň s antibiotiky následovat babské rady. Pochopitelně jejich užívání doplňte každodenní dávkou probiotik, vlákniny a čisté vody (k posílení střevní mikroflóry).

Vyhněte se sladkým potravinám a přemíře bílé mouky. Jezte hodně zeleniny, česneku a zakysaných mléčných výrobků – jogurty, kefíry, zákysy…

Vyplachujte si ústa jablečným octem naředěným vodou nebo vodou s kapkou tee tree olejíčku. Při čištění zubů nezapomínejte na jazyk a používejte i ústní niť – kartáček měňte klidně jednou týdně dokud kvasinky nezmizí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno