Kyselina citronová

Kyselina citronová je přírodně obsažena především v citrusových plodech. Jak je z názvu patrné, největší množství je obsaženo v citronech. Používá se v potravinářství i jako uměle zpracovávaná, na etiketách ji naleznete pod označením E330.

Výskyt

Kyselina citronová je přírodní konzervační látkou, která se vyskytuje v citrusových plodech. Největší podíl této kyseliny nalezneme v citronech, ale také v limetkách. Kyselina je typická svou chutí a proto se hojně používá jako dochucovadlo, ale díky svým vlastnostem také jako konzervační látka.

Výroba kyseliny citronové

V potravinářství se tento typ kyseliny používá velmi často a z toho důvodu se využívají nejrůznější metody pro její výrobu. V podstatě existují dvě metody výroby – přírodní a chemická. Přírodní metoda spočívá v získávání kyseliny ze samotných plodů citrusů, tedy z jejich šťávy. Pomocí fermentace cukrů dochází k separaci kyseliny citronové. V současné době se však v průmyslu častěji využívá chemického procesu, který přináší lepší výsledky, co se týče množství vyprodukované kyseliny. Aspergillus niger (plísňová kultura) je krmena sacharózou. Po přidání dalších chemických látek dochází ke vzniku soli, která se následně dalším procesem mění na kyselinu citronovou.

Využití v potravinářství

Citron

Jak již bylo zmíněno, kyselina citronová má svou typickou chuť, díky které se využívá jako dochucovadlo po celém světě. Kyselina má však mnohem širší užití. Kromě výrazné chuti také funguje jako konzervační látka – nejrůznější bakterie či plísně se díky jejímu přidání objeví mnohem později. Citrusy jsou také propagovány jako přírodní antioxidanty, tuto vlastnost má právě kyselina citronová. Na pestrost využití pak můžeme poukázat nejen v rámci potravinářského průmyslu, ale také v kosmetickém či chemickém odvětví.

Škodlivost kyseliny citronové

Při konzumaci citrusů je množství dodávané kyseliny do těla minimální a zdraví prospěšné. Ovšem vzhledem k tomu, že výrobci potravin používají nadměrné množství v mnoha typech potravin, může při nadměrné konzumaci docházet i ke zdravotním potížím. Kyselina citronová je poměrně agresivní, stačí si představit, jak reaguje při kontaktu s lidským okem. Většina z nás to již zažila a nejde o nic příjemného. I pravidelná konzumace citronů může mít za následek devastující ničení zubní skloviny, které je nenávratné.

Alergie

Existují jedinci, kteří mohou trpět alergií na tuto kyselinu. Nejedná se o obvyklý úkaz a bývá způsoben nerovnováhou imunitního systému. Typickými symptomy vyskytující se alergie jsou problémy se zažíváním, kašel či otoky. Pokud se po konzumaci citrusů cítíte nesví, konzultujte tento problém s lékařem.

Kyselina citronová je důležitou látkou, bez které si dnes život dokážeme představit jen stěží. Chutné citrony, osvěžující koktejly, alkoholické i nealkoholické drinky, zmrzliny, marmelády, polevy ad… Je však třeba myslet na to, že nadměrný příjem kyseliny citronové může mít negativní vliv na zdraví, proto je třeba přijímané množství kontrolovat a případně regulovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno