Langusta

Langusta patří mezi korýše, na kterých si v mnoha zemích pravidelně pochutnávají. Ačkoliv u nás nepatří mezi základ běžného jídelníčku, díky pestrému výběru na trhu si můžeme langusty zakoupit i u nás a zkusit si je připravit.

Langusta je korýš. Na první pohled se podobá humrovi, nemá však klepeta, ale dlouhá tykadla. Dosahuje váhy až 6 kilogramů, nejchutnější je však do váhy 1 kg. Langustu poznáme také podle naoranžovělé barvy schránky, dlouhého silného ocasu a protáhlých nohou. Maso langusta je velmi chutné a křehké, je proto velká škoda, že k langustám máme na našem trhu jen omezený přístup, díky absenci moře je to však zřejmé. I přesto lze na dnešním trhu zakoupit langusty mražené, ve specializovaných obchodech s mořskými rybami a dalšími plody moře pak langusty zakoupíte i v čerstvé podobě. Konzumace langusty stojí za zmínku i z hlediska výživy, maso je totiž plné bílkovin, minerálních látek, vitamínů D a B a také nenasycených mastných kyselin. Proto může být langusta také součástí různých diet.

Nákup langusty

Stejně jako většinu plodů moře i langusty můžeme zakoupit ve specializovaných obchodech, je však počítat s vyšší cenou. V České republice se cena za jeden kilogram langust pohybuje kolem 4 až 5 tisíců korun. Domácí večeře z langusty vás tak u nás může vyjít pěkně draho. Proto, ocitnete-li se někdy na dovolené v přímořském státu a budete mít tu možnost navštívit restauraci nebo si zavařit, po langustě sáhněte. V takových zemích patří langusty a jiné plody moře mezi základ kuchyně, čemuž odpovídá i cena, která by měla být mnohem přijatelnější. Pokud se přece jen u nás vydáte do obchodu na nákup langust nebo si je necháte dovézt do domu, vybírejte jen kousky bez ulámaných tykadel a také s dlouhým ocasem.

Langusta a využití v kuchyni

Pokud máte dost odvahy a chystáte se pustit do přípravy langusty, čeká vás jedinečný zážitek. Využití a příprava langusty v kuchyni je velmi podobná jako u humra. Langustu je třeba důkladně umýt studenou vodou a celou ji vhodit do vroucí vody. Je třeba použít hrnec, do kterého se vejde langusta celá, a to včetně dlouhého ocasu. Voda musí být skutečně vroucí – musí bublat. Jakmile je langusta uvařená, vyndáme ji z hrnce, speciálními nůžkami rozstřihneme schránku a vybereme maso. Nejvíce masa se nachází právě na ocasu, proto je třeba při výběru vybírat langustu s co největším ocasem. Langustí maso je drahé, ale velmi chutné. Podáváte se proto ke kvalitním vínům a nepotřebuje příliš dochutit – olej, pepř, sůl, citron a trocha octa k přípravě dokonalého pokrmu stačí.

Příprava langusty doma v kuchyni je odváženějším kuchařským pokusem. Jasně však dokazuje, že i v domácím prostředí můžeme připravit luxusní, honosné, drahé a exotické jídlo, na kterém by si pochutnal i ten největší gurmán.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno