Lékořice – léčivé účinky

Lékořice je rostlina s dlouhými kořeny, známá svou typickou chutí a také léčivými účinky. Jak tuto rostlinu užívat, co vše se s ní dá dělat a kde se s ní můžeme setkat?

Lékořice lysá

Lékořice lysá má původ ze Středomoří, u nás se začala pěstovat poměrně pozdě, a to v 16. století, kdy ji do Evropy rozšířil mnišský řád benediktinů. Dobře se jí u nás daří v oblastech jižní Moravy. Rostlina dosahuje výšky až jednoho a půl metru a velmi dlouhé kořeny (přes metr). Kvete v období od června do července a je typická svým světle fialovými květy. Plodem lékořice lysé je lusk.

Látky

Často se lékořice spojuje s léčivými a blahodárnými účinky. Je to díky tomu, že obsahuje cenné látky. Kromě škrobu a hořčin obsahuje sladkou látku glycirrhirin. Látka je sladká asi 50 krát více než klasická sacharóza. Mimo to obsahuje sacharidy, kyseliny další účinné látky.

Účinky lékořice

Lékořice se hojně používá jak v alternativní, tak v klasické medicíně. Má blahodárné účinky při problémech se sliznicí žaludku. Pomáhá při léčbě vředů. Lékořice je také skvělým pomocníkem při nachlazení a hromadění hlenů, jelikož usnadňuje jejich odkašlávání. Je však třeba dávat pozor na dávkování a pravidelnost. Při krátkodobém užívání může působit močopudně, naopat při pravidelné konzumaci může vyvolat problémy s močením. Také při nadměrné dávce či pravidelné konzumaci způsobuje zvýšení krevního tlaku. Proto není pravidelná konzumace a užití vhodná, ideální je nárazová léčba.

Zpracování

Pokud chcete využít blahodárných účinků lékořice, musíte ji zpracovat tak, aby byla v poživatelném stavu. Využívá se kořen lékořice. Jak s ním pracovat a co z něj udělat?

Lékořicový čaj

Pro přípravu lékořicového čaje budete potřebovat kořen lékořice. Ten je třeba rozdrtit a půl lžičky takové drtě zalít vroucí vodou. Kořen vyžaduje delší dobu louhování, ideální je čas kolem 15 minut. Poté můžete čaj popíjet.

Tinktura z lékořice

Z lékořice můžeme připravit i tinkturu. Budeme pro to potřebovat opět drcený kořen lékořice a líh. Lžíci drceného kořene přelijte asi třemi deci šedesátiprocentního lihu. Po čtrnácti dnech je tinktura připravena k použití. Používejte po kapkách.

Domácí pendrek

barevný lékořicový pendrek

Lékořice je oblíbená pro svou chuť i v oblasti sladkostí, na pultech se již roky setkáváme se sladkými pendreky s typickou chutí. Tyto pendreky si přitom můžete připravit i doma svépomocí. Opět budeme potřebovat kořen z lékořice, který rozmačkáme, rozsekáme a nadrtíme v mlýnku. To vše povaříme. Dojde ke zhoustnutí tekutiny. Ještě než dojde ke zchladnutí je třeba tekutinu přelít do nádoby a nechat ztuhnout. Takovou tuhou hmotu je třeba ještě zředit horkou vodu a opět nechat ztuhnout. Bez ředění by byla pochutina nepoživatelnou.

Jak vidíte, i v domácím prostředí si můžete dobře známé pendreky vyrobit svépomocí. Díky blahodárným účinkům tak prospějete i vašemu organismu, jen dejte pozor na dávkování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno