Namožené svaly: tipy pro rychlou regeneraci

S namoženými svaly se jistě setkal každý, kdo kdy začínal se sportem, nebo se k němu po delší pauze vracel. Bolí vás celé tělo, jste rádi, že vůbec vstanete z postele a o další práci raději ani nechcete slyšet. Tyto stavy se po zátěži se smutnou jistotou objevují u sportovních nováčků, ale nevyhýbají se ani pravidelným sportovců, pokud vyzkouší něco nového. Tělo se adaptuje na novou zátěž a nelze se tomu zcela vyhnout, avšak je několik způsobů, jak tyto projevy regenerace zmírnit.

Příčina namožených svalů

Bolest svalů se zpravidla objeví jeden až dva dny po fyzickém výkonu. Dříve se usuzovalo, že je způsobena kyselinou mléčnou, která se v důsledku námahy nahromadila ve svalech. Dnes se spíše přiklání k teorii, že příčinou nepříjemné bolesti jsou mikroskopické trhlinky ve svalech, vzniklé v důsledku nadměrných stahů svalové tkáně. Množství trhlinek závisí na intenzitě vykonané zátěže. Bolest je někdy doprovázena otokem, ztuhlostí svalu a zesláblostí.

Pro sportovní nováčky může být tato zkušenost silně demotivující a odrazovat je ve sportu pokračovat, zejména pokud se ze začátku dostavuje opakovaně. Je proto důležité zvyšovat zátěž pozvolna a vydržet. Namožené svaly se ozývají dva až tři dny, po které se tělo adaptuje na novou zátěž. Tuto dobu a intenzitu bolesti je možno různými způsoby snížit.

Led, masáže a odpočinek

Rozšířeným způsobem, jak urychlit svalovou regeneraci je u vrcholových sportovců ledová koupel po tréninku. Běžní lidé si však bohatě vystačí se studenou sprchnou nebo lokálním ledováním pomocí pytlíku s ledem.

Mezi další rozšířený způsob, jak bolestivosti předejít, jsou sportovní masáže. Provedení je podobné jako u klasické relaxační masáže, avšak s tím rozdílem, že se tento druh masáže nepoužívá na léčbu, ale jako prevence, a to u zdravých a výkonných lidí. Prioritně se zaměřuje na svaly namáhané při konkrétním sportovním výkonu, za použití rozličných masážních pomůcek a technik. Slouží k prohřátí svalů, odstranění nahromaděné únavy a navození fyzické i duševní pohody.

Pokud už nás svalová bolest postihne, je vhodné zachovat klidový režim a nechat tělo odpočinout. Rozhodně není moudré se pouštět do dalšího intenzivního treninku a tělo přepínat. Nejenže je takové cvičení spíše kontraproduktivní, ale riskujeme přetrénování. Nemusíte se však omezit pouze na absolutní klid na lůžku. Aktivní odpočinek v podobě lehké činnosti, jako jsou procházky nebo rekreační plavání, je naopak doporučován a může přispět k rychlejší regeneraci.

Naopak se po řadě pokusů ukázalo, že strečing nemá na potréninkovou bolest a regeneraci velký vliv. I tak je však vhodné ho před i po cvičení aplikovat, jako prevenci zranění a zlepšování flexibility.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno