Domů Zdraví Zranění Naražená žebra

Naražená žebra

Naražená žebra jsou úrazem, ke kterému může dojít při nejrůznějších sportech, ale i zcela běžných aktivitách. Příčinou bývá zpravidla přímý úder nebo pád. Přináší s sebou spoustu bolesti, kterou bohužel zhoršuje i obyčejné dýchání. Vzhledem k tomu, že žebra chrání životně důležité orgány, není na místě tento úraz podceňovat.

Úrazy spojené s pohmožděním žeber nejsou nic neobvyklého a nevyhýbají se žádné věkové skupině. Nejčastěji se však týkají sportovců, kteří se věnují kolektivním sportům, kdy dochází k častému kontaktu s protihráčem (typicky úder loktem). Své o tomto úrazu ví i cyklisté či lyžaři, které někdy potkal pád.

Léčba naražených žeber

Základní zásadou úspěšné léčby je pečlivé dodržování klidového režimu. Doporučuje se také obvázat hrudník, aby došlo k jeho částečnému znehybnění, což pomůže zmírnit bolest i urychlit hojení. Před samotným obvázáním se pořádně nadechněte a v pomalém výdechu proveďte opatrnou fixaci obvazem. Dejte pozor, abyste ho příliš neutáhli, což by mohlo nepříjemné. Ideální je, pokud vydržíte alespoň 5 dní, než jej povolíte, sundáte a případně vyměníte. Naražená žebra jsou velmi bolestivý úraz

Obvykle se také podávají analgetika, zvláště na noc, abyste se mohli v rámci možností vyspat. Sami vyzkoušejte, jaká poloha je pro vás nejsnesitelnější, nejbolestivější bývá klasické ležení, doporučován bývá polosed. Ačkoliv je vyléčení individuální záležitostí, zpravidla je nutné mít klid alespoň 5–6 týdnů. Největší bolest ustoupí po zhruba měsíci, výjimkou však nejsou ani posttraumatické bolesti, kdy naražená žebra při určitých pohybech pocítíte i po několika měsících od úrazu.

Kdy jít k lékaři

Jestliže zjistíte, že je na hrudníku jakákoliv deformace nebo se na něm tvoří podlitina či krevní výron, hůře se vám dýchá, máte dráždění ke kašli nebo dokonce vykašláváte krev, neotálejte s návštěvou lékaře. Budete posláni na RTG vyšetření, aby se zjistilo, zda není nějaké žebro zlomené. V takovém případě by totiž mohlo dojít i k nežádoucímu poškození orgánů (zejména plic), které je život ohrožující.

Když jsou žebra zlomená

Žebra jsou ke zlomení poměrně dost náchylná, především pak u osob, které trápí osteoporóza a podobné obtíže s řídnutím kostí. Příčinou nemusí být jen úraz, ale třeba i intenzivní a dlouhotrvající kašlání nebo smích. Pokud se však nejedná o komplikovanou zlomeninu, je léčení stejné jako u naražených žeber, tedy důsledný klidový režim, fixace, eventuálně analgetika.

Tipy pro urychlení hojení

Pokud budete chtít celkovou regeneraci podpořit, můžete si postiženou část hrudníku mazat gely a mastičkami na pohmožděniny (mast z kostivalu, prhy), případně užívat doplňky stravy sloužící jako výživa pro kosti a klouby (např. tablety s kolagenem, vápníkem či fosforem a další).

2 KOMENTÁŘE

  1. 12.2. 2018 jsem jela autobusem s prace ridic prudce zastavil a ja spadla prudce na hlavu zebra a nohu cestujici mi zavolali zachranku ridic nechtel zastavit ani na pokyn ze lidi mu rikali ze jse svijim v bolestech a ani jse nesel podivat co jse mi stalo a ujel pak prijela zachranka a odvezli me do nemocnice tam jsem lezela 5 dnu s pohmozdeniname dostavala jsem v kapakach tramal uz jsem doma a bolesti na prave strane zeber az po bricho doma uzivam novalgin a prasek na spani kazdy pohyb boli jo jrste jsem dostala pokutu od dopravni inspekce ze pry jsou nove zakony ze jse nemuzete drzet v autobuse tycky a ze musite sedet nez autobus zastavi ta pokuta me stala 300 kc

    • Pokuta slouzila na odvraceni pozornosti od zaloby. Kazdy ridic ma mit nejak 5m odstup od dalsiho auta kvuli prostoru na brzdeni. Ridic (hlavne ridic co prevazi lidi) nemuze zadupnout brzdu na hned. Kdyby drzel odstup tak nikdy na brzdu dupnout nemusi…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno