Nateklé mízní uzliny

Mízní uzliny jsou součástí lymfatického systému a jsou známé také pod názvem mízní uzliny. Pokud je naše tělo naprosto zdravé, tak o nich vůbec nevíme. Zaregistrujete-li však jakoukoliv bolest, zarudnutí či zvětšení, tak je potřeba zpozornět. Důvodů může být opravdu mnoho a některé si nyní přiblížíme.

Laicky řečeno, jsou mízní uzliny filtrem, který má odstraňovat vše špatné, co se objeví v naší krvi. Tyto nečistoty a nepřátelské buňky jsou v uzlinách buď zničeny, nebo jsou zde uloženy natrvalo. Nejdůležitější uzliny, u kterých si nejčastěji všimnete nepřirozeného zduření, jsou na krku, v podpaží, u klíční kosti, v tříslech a podkolenní jamce.

Jak poznáme, že je něco v nepořádku?

Jak jsme si již řekli, tak uzliny v jejich přirozeném stavu nijak nenahmatáte, dotek nebolí a kůže není nijak nepřirozeně zabarvena. Pokud dojde k jejich zduření, tak se mohou zvětšit až několikanásobně. Jsou tedy velmi dobře hmatatelné. Je důležité si uvědomit, že uzliny jsou ukazatelem problému a nikoliv přímo problémem. Původcem zvětšení je zánět (v krajním případě nádor) nebo pohmoždění v jejich blízkosti. Zpravidla se bude ovšem jednat o zánět.

Proč někdy nateklé mízní uzliny bolí a jindy nikoliv? Záleží na typu zánětu. Lze říci, že akutní zánět vede k náhlému a bolestivému zvětšení. Nicméně zánět dlouhodobého charakteru (tedy chronický) může být bezbolestný.

Nateklé uzliny nemusí být doprovázeny žádným dalším problémem, jako je horečka či únava. Ukazují ovšem na skrytý problém, který je nutné řešit. Obecně lze říci, že problém by se měl nacházet někde v jejich blízkosti, což lze demonstrovat na uzlinách, které se nachází v oblasti krku. S jejich zduřením se setkáváme často při zánětech krku či oblasti hrudníku.

Jak nateklé uzliny léčit?

Pokud máte s nateklými uzlinami problém dlouhodobě, tak je nutné vyhledat lékaře a to i v případě, že nepozorujete žádné další příznaky. Je možné říci několik doporučení, která mohou pomoci, ale nic se nevyrovná komplexnímu vyšetření.

  • Omezte fyzickou námahu – klid zmenší množství proudící krve a tím uleví uzlinám

  • Konzumujte česnek – jen těžko byste hledali lepší přírodní léčivo

  • Zvyšte pitný režim – zkuste denně vypít několik litrů čisté vody

  • Zvyšte přísun vitamínů a přípravků na podporu imunitního systému

Když lékař vyšetřuje nateklé uzliny, tak se primárně zaměřuje na jejich lokalizaci, prohmatá (pokud jsou na místě, kde jsou hmatné), zjistí bolestivost, udělá ultrazvuk či rozbor krve. Záleží na konkrétním pacientovi. Zpravidla se lékař zaměřuje na doprovodné problémy a příznaky nemoci, které ukazují na původce zánětu. Pokud je zánět dlouhodobého charakteru, tak bude muset být vyšetření komplexní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno