Nedostatek magnesium

Magnesium neboli hořčík, se v našem těle podílí na celé řadě důležitých metabolických procesů, a je tak pro správné fungování lidského těla naprosto nenahraditelný. Při jeho nedostatku se může vyskytnout celá řada nepříjemných jevů, jako je podrážděnost, nespavost, či deprese.

Hořčík se v lidském těle účastní řady důležitých funkcí. Je nezbytný pro regulaci svalové a nervové rovnováhy a právě jeho prostřednictvím dochází k aktivaci enzymů imunitního systému. Má protizánětlivé, protialergické, antidepresivní a antitoxické účinky.

V těle dospělého zdravého člověka se nachází mezi 20ti až 30ti gramy hořčíku, přičemž největší množství, až 70%, najdeme v kostech a zubech. Pro efektivní vstřebávání hořčíku je důležitá správná činnost žláz s vnitřní sekrecí, tedy štítné žlázy, slinivky a příštitných tělísek. Navíc je nezbytné hořčík konzumovat společně s vápníkem, vitaminem E, C a B2 a B6.

Jak se projevuje nedostatek hořčíku

Nízká hladina hořčíku může zapříčinit celou řadu zdravotních problémů a komplikací, jejichž příznaky se projevují v mnoha různých oblastech našeho těla.

Mezi nejčastější patří hlava, kde dochází ke vzniku migrén a neurologických problémů, jako jsou deprese, pocity úzkosti a strachu, vnitřní napětí a neklid. Je to díky tomu, že hořčík za normálních okolností drží tyto adrenální hormony v nízkém rozmezí a v případě jeho nedostatku, hladina těchto hormonů stoupá.

Dále je ohrožena naše žilní soustava a srdce. Hořčík má důležitou preventivní roli pro vznik krevních sraženin a pomáhá udržet krev řídkou. Při vzniku sraženin pak dochází k nepříjemné bolesti za hrudní kostí. V tomto případě jsou příznaky podobné slabému infarktu nebo angině pectoris a je třeba podstoupit odborné lékařské vyšetření, které určí, zdali je na vině nedostatek hořčíku, nebo je příčina jinde.

V oblasti břicha může docházet k nepříjemným stahům až křečem, jež jsou zapříčiněny zvýšeným napětím ve svěračích zažívacího ústrojí. Nedostatek hořčíku totiž zpomaluje střeva a způsobuje zácpu, což vede ke zvýšené toxicitě střeva a snížené absorbci živin.

Taktéž je častá svalová zatuhlost, projevující se zejména v oblasti šíje, ramen, krčních svalů, temena hlavy, mimických a žvýkacích svalů. Dochází i k mravenčení a to hlavně v horních a dolních končetinách, kdy mravenčení může přecházet až v křeče. V případě dolních končetin se jedná nejčastěji o lýtkové a stehenní svaly a svaly prstů.

Jak doplnit hořčík

Při pestrém jídelníčku je možnost nedostatku hořčíku velmi nízká. Člověk jej může efektivně získávat z celé řady potravin a pokud si chce být 100% jistý, může pravidelně přijímat hořčík z minerálních vod nebo multiminerálních doplňků.

Potraviny bohaté na hořčík

Luštěniny (čočka, zelený hrách), slunečnicová semínka, pšeničné otruby, grahamová mouka a pečivo, sušené meruňky, banány, hlávkové zelí, plnotučné mléko a mléčné výrobky (sýry, jogurty), brokolice, brambory.

Mezi naprosté hořčíkové šampiony pak patří zejména ořechy (kešu, kokosový ořech, vlašské ořechy), obilniny (žito, oves), čočka a slunečnicová semínka.

Hladinu hořčíku je možno také doplňovat pomocí vybraných minerálek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno