Domů Zdraví Regenerace Nedostatek spánku

Nedostatek spánku

Spánek je velmi důležitým prostředkem pro regeneraci duševní i fyzické síly. Dnešní rychlá doba však vede k tomu, že je dostatek spánku pro mnohé nadstandardem, který si nemohou dovolit. Spánkový deficit přitom vede k celé řadě zdravotních problémů i k celkovému snížení kvality života.

Proč je spánek důležitý

Spánek je pro lidský organismus velmi důležitým prostředkem, který zajišťuje dostatečnou regeneraci po fyzické i psychické stránce. Pomocí spánku si tzv. „dobijeme baterky“. Náš organismus je fyziologicky nastaven pro fungování v režimu bdění a v režimu spánku. Pokud jeden z režimů poddimenzujeme na úkor druhého, setkáme se s řadou nepříznivých vlivů. Ideální doba spánku se podle různých odborníků liší, nejčastěji se hovoří o cca 8 hodinách spánku denně, ačkoliv bývá každý organismus nastaven trochu odlišně.

Nedostatek spánku – příznaky

Dlouhodobý i krátkodobý nedostatek spánku se velmi brzy projeví viditelnými příznaky. Osoba, která spí méně, než organismus vyžaduje, vypadá nezdravě, má kruhy pod očima a zešedlou pleť. Při nedostatku spánku trpí osoby únavou během dne, díky které nejsou často schopni vykonávat běžné činnosti. Příznačné je také výrazné zpomalení reakcí či bolesti hlavy. Nedostatek spánku se negativně projevuje také na změně psychiky, osoba, postižená spánkovým deficitem, bývá zpravidla agresivnější, labilnější a nervózní.

Důsledky nedostatku spánku

Nedostatek spánku vede k dlouhodobým i krátkodobým problémům, ať už zdravotním, tak sociálním. Pojďme se na některé důsledky nedostatku spánku podívat podrobněji.

Zhoršení koncentrace a paměti

Jedním z výrazných důsledků nedostatku spánku je zhoršení koncentrace a paměti. Často se hovoří také o celkovém poklesu intelektu, schopnosti logicky uvažovat i vykonávat běžné činnosti. Osoba, trpící spánkovým deficitem, není schopna soustředit se na danou činnost, mnohem méně si pamatuje, ať už z krátkodobého či dlouhodobého hlediska.

Psychické problémy

Nedostatek spánku vyvolává řadu psychickým problémů, nejčastějším je výskyt depresí. S prohlubujícím se spánkovým deficitem se také prohlubuje míra deprese, ve vážných případech vyžaduje zásah odborníka.

Snížená schopnost imunitního systému

Osoby, které dlouhodobě trpí spánkovým deficitem, jsou zpravidla více náchylní na onemocnění než osoby, které mají spánku dostatek. Je to zapříčiněno sníženou schopností imunitního systému, který nemá dostatek energie pro kvalitní funkci. Chřipky či infekce jsou tak u nevyspaných běžné.

Obezita

Je třeba upozornit, že osoby, které málo spí, často trpí obezitou. Spánkový deficit totiž vyvolává pocit hladu, jelikož se snaží organismus najít jiný zdroj energie. Lidé tak více a častěji jedí, mnohdy se i přejídají a díky tomu tak tloustnou.

Zvýšení rizika vzniku různých nemocí

V souvislosti s nedostatkem spánku se často hovoří o zvýšeném riziku vzniků různých nemocí. Dlouhodobý spánkový deficit může vést ke vzniku cukrovky, až dvojnásobně se zvyšuje riziko infarktu.

Pokud se nedostatek spánku týká i vás, věříme, že výše uvedené vás vybudí ke změně životního stylu. Může se zdát, že dlouhé ponocování, noční pracování a výkon na 110 % může být efektivní, obvykle je tomu z dlouhodobého hlediska právě naopak. To bohužel dané osoby často zjišťují až příliš pozdě.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno