Odstranění štítné žlázy

Osoby s odstraněnou štítnou žlázou můžete potkávat dnes a denně bez toho, aniž byste si tuto skutečnost vůbec uvědomili. Na první pohled totiž není vůbec nic poznat. Po operaci samotné sice pacientovi zůstane jizva, ale ta časem vybledne a schová se např. do vrásky nebo záhybu na kůži. A pokud ne, starý dobrý šátek, rolák nebo jiná látka se už postarají o zbytek. V dnešním článku se podíváme na to, co vše obnáší odstranění štítné žlázy a kdy se k takovému zákroku přistupuje.

Rakovina a poruchy štítné žlázy

Štítná žláza je žláza endokrinní a jako taková je zodpovědná za tvorbu hormonů důležitých pro zdravé a plně funkční tělo. V případě nedostatku těchto hormonů se celé tělo zpomalí, začneme tloustnout, můžeme na sobě sledovat suchou kůži a celkově se necítíme dobře. Naopak při nadprodukci hormonů jsme jako na pérku, máme horkou a zpocenou kůži a často nám ubude i nějaký ten kilogram.

Rakovina, tedy zhoubný nádor štítné žlázy, má naopak na funkci tvorby hormonů jen malý vliv. Zvláště ze začátku pacienti nepociťují žádný z výše uvedených symptomů. Nádor je však na rozdíl od většiny druhů Ženský krk - oblast uložení štítné žlázyrakoviny velice rychle viditelný i pouhým okem. Na štítné žláze se vytvoří pevný uzel, který rychle roste a brzy se stane pro pacienta velice nepříjemný. S tím souvisí špatné polykání, dýchání i mluvení. Dvakrát tak často postihuje ženy, ale lékaři si nejsou jisti proč.

Dalším projevem rakoviny štítné žlázy jsou nateklé lymfatické uzliny. Mohou se objevit v podpaží, ale skutečným indikátorem problému jsou uzliny na krku a především u klíčních kostí. Obecně neznačí nateklé uzliny v této oblasti těla nic dobrého a je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Léčba pomocí operativního odstranění

U rakoviny je nutné odstranění orgánu v momentě, kdy je nádor velký, prorostlý nebo má metastázy. Ne vždy se to pozná na 100 % a lékaři pro jistotu mnohdy sahají po radikálním řešení, které nevystaví pacienta zbytečnému nebezpečí z rozšíření nemoci do dalších částí těla.

V případě disfunkcí štítné žlázy je chirurgické odstranění prováděno u přebytku vyráběných hormonů. Jejich nízké množství se dá doplnit podáváním umělých hormonů v tabletkách, ale přebytek se napravuje jen těžko. Selžou-li všechny neinvazivní metody, je další na řadě úplné odstranění orgánu.

Jak samotná operace probíhá?

Nemusíte se ničeho obávat. Vše se provádí za celkové anestezie. Při operaci je pacientovi zaveden do krku drén, který odvádí nadbytečnou tekutinu. Vypadá jako hadička a bývá odstraněn první nebo druhý pooperační den.

Po probuzení mohou pacienti pociťovat bolest a sucho v krku, ale to po pár dnech vymizí. Lékaři vám následně předepíší vhodnou dávku hormonálních léků, které vám budou substituovat hormony vyráběné tělem. Propuštění z nemocnice je možné z pravidla druhý až třetí pooperační den, v závislosti na zdravotním stavu pacienta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno