Pavel Dymák a Monika Preibischová vyhrály Palestra Kbelskou desítku 2013

Pozimní touha po běhu přinesla erupci na tradičním silničním otvíráku Palestra Kbelská desítce na východním kraji Prahy.

Zvítězil „dráhař“ Pavel Dymák z Hvězdy Pardubice časem 31:37, který se jako student Fakulty informatiky a managmentu Univerzity Hradec Králové stal zároveň akademickým mistrem země. O téměř dvě minuty si zde zlepšil osobní rekord! Šampionát byl vyhlášen poprvé právě zde v Kbelích.

Prvenství mezi ženami obhájila Monika Preibischová z AC Mariánské Lázně za 35:01. Oba šli jasně do čela hned po startu. Nejlepší akademičkou byla celkově pátá Marie Miličková z Masarykovy univerzity v Brně za 38:50. Ceny předávala Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952, a manželka nejlepšího běžce všech dob.

Možná i vinou mírného protivětru ve druhé části trati nepadly také rekordní časy. „Naštěstí tady nebylo žádné výrazné stoupání, líbilo se mi to,“ komentoval svoji kbelskou premiéru vítěz Dymák. To na krosovém šampionátu ve Střelských Hošticích, kam se chystá na kratší vzdálenost, bude mít těžší práci. Druhý skončil Petr Lukeš ze Slezanu Frýdek-Místek (31:50) opět ve svém nejlepším čase a třetí byl ve finiši Kamil Krunka z Nového Města nad Metují (31:52). Loňský vítěz Jan Pavlišta, o něhož se pokoušela nemoc, jen doprovázel na trati v závodní premiéře svého bratra Davida k solidnímu času pod 38 minut.

„Běžely jsme spolu jen první kilometr, pak jsem zrychlila a v první půlce za to víc vzala se skupinkou chlapů (na 5. km 17:14, pozn.red.). S časem jsem spokojená a mám radost, že jsem se konečně zbavila problémů s kolenem,“ hodnotila první v cíli Preibischová svůj očekáváný souboj s olympioničkou Ivanou Sekyrovou (AK Sokolov). Ta zůstala druhá za 35:53, letos směřuje za vylepšením osobního rekordu na půlmaraton. Třetí byla Radka Churaňová (37:29) z Lokomotivy Trutnov.

Pořadatelé potěšili běžce rozšířením programu o pětku i závod tříčlenných týmů. Na 5 km byl nejlepší Tim Boos z Nizozemska za 19:32. Svíčka u vchodu k registraci připomenula loni zesnulého běžeckého doyena Iva Domanského.

Palestra Kbelská 10 zahájila také populární seriál Mizuno Running Cup 2013, který pokračuje už tuto sobotu další desítkou v Pečkách na východě středních Čech.