Přehřátí organismu

Léto sebou přináší nejen radosti, ale i starosti. Vysoké, často i několikadenní teploty dokážou vysát život i z těch nejvíce energických jedinců. Je třeba si hlídat příjem tekutin a nevystavovat se zbytečně dlouho přímému slunci, především tomu polednímu. Možná se vám to zdá jako samozřejmost. Lékaři, kteří slouží v létě na pohotovosti, by vám však mohli vyprávět stovky případů přehřátí. Proto jsme tento článek zaměřili právě na toto téma a hlavní body prevence.

Organismus se může přehřát hned z několika důvodů. Podle toho se také dělí důsledky, které tento neblahý jev přinášejí. Pojďme se na dva nejznámější druhy přehřátí podívat.

ÚžehFotka ruky zakrývající slunce

Úžeh jistě všichni znáte. Jeho příčinou je příliš dlouhý pohyb na přímém slunci. Mezi klasické příznaky úžehu patří celková nevolnost, zvracení, vysoká horečka spojená se zimnicí a zrudnutí pokožky. Typicky se to stává lidem, kteří při opalování usnou na sluníčku a probudí se červení na vystavené půlce těla.

Úpal

Úpal je na druhou stranu způsobem pouze velkým teplem. Náš organismus sice má určité chladící mechanismy, ale ty nejsou pochopitelně všemocné a mohou selhat. Nejčastějšími symptomy jsou suchá pokožka, rychlý pulz, ztráta vědomí (při velkém zanedbání), rudá kůže a v některých případech i smrt. Občas můžete ve zprávách vidět zprávu o lidech, co zemřeli na úpal v souvislosti s požitím velkého množství alkoholu. Tato kombinace může být skutečně nebezpečná.

Na co si dát pozor

V první řadě je důležité podotknout, že je třeba chránit děti a seniory. Tyto skupiny jsou působením tepla a slunečních paprsků ohroženi nejvíce. Vždy u sebe mějte pořádnou dávku čisté vody nebo například neslazeného ledového čaje. Vypít byste měli minimálně 2 litry tekutin denně. Při větší tělesné hmotnosti či zvýšené fyzické námaze by to mělo být ještě víc.  Vyhýbejte se konzumaci alkoholu. Jestliže se daný den potíte více, než jste zvyklí, můžete si trochu přisolit jídlo a dodat tak do těla zpět minerální látky.

Při pohybu na otevřeném slunci noste vždy pokrývku hlavy a ideálně také sluneční brýle. Nezapomínejte se pečlivě mazat opalovacím mlékem (min. faktor 15). Kolem poledne se schovejte do stínu a vyčkejte, až nebude slunce tolik žhnout.

První pomoc

Prvním a velmi logickým krokem by měl být přesun do chladného a stinného místa. Položte přehřátou osobu například na postel a podepřete jí hlavu polštářem (v případě zvracení se

nezadusí). Ujistěte se, že je dotyčný jen lehce oblečený a nemá na sobě příliš mnoho vrstev nebo zbytečně upnuté, neprodyšné oblečení.

Přikládejte mu na spálenou a rudou kůži studené obklady. Dobrý nápad je pustit větrák a nasměrovat ho na místo, kde osoba leží. U moře nebo na koupališti je nejrychlejším řešením zchlazení ve vodě.  Ale pozor, aby se vám pacient nenalokal vody. Podle závažnosti pak doporučujeme převoz do nemocnice. Tím nikdy nic nezkazíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno