Redukční dieta: Jak na jídelníček?

Nadváha a obezita není jen kosmetickým problémem, ale negativně ovlivňuje také naše zdraví. Podle lékařů nadváha zvyšuje riziko onemocnění srdce, lidé s vyšší váhou častěji trpí cukrovkou a onemocněním pohybového aparátu. Pokud obezitou trpíte nebo prostě chcete jen shodit nějaké to kolo navíc, které jste získali během vánočních svátků, je řešením redukční dieta.

Základem redukční diety je úprava jídelníčku. Nemusíte se ovšem děsit toho, že budete hladovět. Zjednodušeně řečeno se jen musíte vyhnout nevhodným potravinám, jako je tučné maso nebo sladkosti. Podívejte se s námi, jak si při redukční dietě správě sestavit jídelníček a jaká dodržovat pravidla, abyste dosáhli své vysněné váhy.

Redukční dieta: Co je v jídelníčku zakázáno?

Abychom měli to horší za sebou hned na začátku, podívejme se na to, co při redukční dietě z jídelníčku vyřadit. Jak jsme již zmínili, při redukční dietě se vyhněte potravinám s vysokým obsahem cukru a tuku. Jmenovitě jde o cukrovinky, čokoládu a med. Vyhýbejte se také bílému pečivu, knedlíkům, nadměrné konzumaci rýže, těstovin a obilovin obecně. Pozor dejte na tučné maso a to nejen vepřové, ale také například tučné hovězí nebo skopové, vyhněte se kachně, huse a pochopitelně i uzeninám. Z ryb vynechejte lososa nebo tuňáka. Z vašeho jídelníčku by při redukční dietě měly také změnit tučné mléčné výrobky, jakou jsou plnotučné jogurty, mléko a máslo.

Co při redukční dietě zařadit do jídelníčku?

Základem vašeho jídelníčku by se při redukční dietě měla stát zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, libové maso a netučné mléčné výrobky. Zeleninu a ovoce konzumujte ve větším množství nejlépe pětkrát denně.

Obecně je vhodné rozdělit si stravu na více části. Při redukční dietě byste měli jíst pětkrát až šestkrát denně po menších dávkách a v intervalu 2 – 3 hodiny. Zabráníte tak tomu, abyste hladověli a pak bezmyšlenkovitě vyrabovali ledničku a spořádali vše možné. Pokud budete jíst méně a častěji, tělo stravu lépe zpracuje, zužitkuje a nebude si vytvářet tukové zásoby na „horší časy.“

Při redukční dietě byste neměli zapomínat zařadit do svého jídelníčku také dostatek tekutin. Především čisté nebo minerální vody a neslazených čajů (vhodné jsou hlavně bylinkové čaje).

Redukční dieta a ukázkový jídelníček

Jak by měl tedy jídelníček při redukční dietě vypadat? Nechte se inspirovat ukázkovým jídelníčkem níže. Nezapomínejte na to ale váš jídelníček obměňovat a myslet na jeho pestrost, aby se vám určitá potravina brzy „nepřejedla.“

Snídaně: Při snídani byste měli konzumovat hlavně sacharidy. Dejte si například plátek celozrnného chleba s nízkotučným sýrem nebo kuřecí šunkou. Rajče nebo salátovou okurku. K pití bylinkový čaj.

Svačina: Ke svačině si připravte ovoce nebo zeleninu. Vhodný je třeba mrkvový salát nebo jablko.

Oběd: K obědu si při redukční dietě dopřejte bílkoviny. Může to být například přírodní kuřecí plátek nebo kousek libového hovězího masa. Jako přílohu zvolte dušenou zeleninu.

Svačina: Nízkotučný jogurt nebo jablko či menší zeleninový salát.

Večeře: Připravte si bohatý zeleninový salát s vařeným vejcem nebo šunkou.

Jak uspět při redukční dietě?

  • Dejte si reálné cíle. Ideální (a zdravé) je hubnout 2 – 4 kg měsíčně.
  • K redukční dietě přidejte i sport. Pokud nemůžete na kolo, aerobik nebo módní zumbu, choďte alespoň na dlouhé procházky.
  • Pijte dostatek tekutin (2 – 3 litry denně).
  • Jídlo si dávejte na menší talířky – oklamete tak své oko a budete mít pocit, že jíte větší porce.
  • Myslete pozitivně a za každý úspěch se odměňte (například pěkným kouskem oblečení do vašeho šatníku).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno