Selen a jeho využití ve výživě

Selen je vzácně se vyskytující minerál, a to jak v přírodě, tak v běžných potravinách. V jídle najdeme opravdu pouze malé množství, nejvíce jej obsahují para ořechy či třeba dary moře. Už jen z důvodu tohoto nedostatku proběhlo několik pokusů o umělé zvyšování obsahu tohoto minerálu v potravinách.

…a to jak na české, tak na zahraniční scéně. Mezi roky 2004 a 2009 v Havlíčkově Brodě například probíhal projekt Výzkumného ústavu bramborového, který se zabýval zvýšením obsahu selenu v bramborách. Výsledkem tohoto výzkumu bylo zjištění, že je možné obsah selenu v bramborách zvýšit pravidelným přihnojováním speciálními hnojivy, tato změna v pěstování však nepatrně zvýší i cenu konečného produktu. Stejně tak se o zvyšování výskytu selenu zajímali vědci například ve Finsku, kde proběhly snahy o zvýšení obsahu v obilninách. Příliš se však neujaly, výroba selenového pečiva by totiž byla nekontrolovatelná a mohlo by snadno dojít i k předávkování nic netušících konzumentů.

Blahodárné účinky selenu

Samozřejmě jsme ještě nezmínili to nejdůležitější. Proč je vlastně třeba poskytnout našemu organismu dostatečné dávky selenu?
  • Selen je vynikající antioxidant a chrání nás před volnými radikály.
  • Snižuje pravděpodobnost výskytu rakovinového bujení.
  • Slouží jako prevence vzniku šedého zákalu.
  • Pomáhá našemu imunitnímu systému.
  • Redukuje bolest kloubů, a to zejména ve stáří.
Významnou úlohu hraje tento minerál i v oblasti kosmetického průmyslu, prokazatelně totiž redukuje vrásky a vyhlazuje pleť.

Doporučená denní dávka a zdroje selenu

Doporučená denní dávka selenu je 65 mikrogramů, užívat by se ovšem neměl samostatně, nýbrž společně s vitamínem E. Krátkodobé léčebné dávky mohou být v závislosti na doporučení lékaře i vyšší, a to až 600 mikrogramů. Myslet bychom však měli rovněž na to, že v dávce nad 900 mikrogramů denně se selen stává silně toxickým a snadno bychom se při tomto dávkování mohli otrávit.
A jak selen do své potravy vlastně dostat? Krom speciálních výživových doplňků jej můžeme najít i v běžné stravě, i když minimálně. Obsah selenu nalezneme například v již zmiňovaných darech moře, dále také ve vnitřnostech (a zvláště v drůbežím mase), ovesných vločkách, brokolici či fazolích.

Nejvýraznějším zdrojem selenu jsou para ořechy, kde však obsah minerálu závisí na pěstování a každý kousek je jiný. Pokud jste velkými milovníky těchto ořechů, je třeba zmínit, že to s nimi není vhodné přehánět… 

Rizika spojená s nedostatkem selenu ve výživě

Nedostatek selenu sice nezpůsobuje žádné okamžité poruchy organismu, svůj negativní vliv však má. Krom toho, že nám při nedostatku hrozí statisticky větší možnost vzniku rakoviny, také tím sami podporujeme vznik zánětlivých, srdečních či imunitních onemocnění. Správné dávkování selenu by si hlídat měly zvláště maminky, nedostatek totiž může ovlivnit plod dítěte a způsobit vrozené poruchy, které v budoucnu už nijak neodstraníme.
A jak se takový nedostatek selenu projevuje? Především únavou, svalovou ochablostí a podrážděností. Takto by si jej po těžkém pracovním dnu však mohla diagnostikovat polovina čtenářů, proto je na místě samozřejmě návštěva lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno