Sorbitol

Sorbitol se přirozeně nachází v  ovoci. Od 50. Letech minulého století se uměle vyrábí a používá se v potravinářství jako umělé sladidlo pro diabetiky i jako ochucovadlo cukrovinek.

Sorbitol je cukr, který vzniká redukcí některých monosacharidů. Nalezneme jej přirozeně v ovoci nebo v průmyslu, kde se používá jako náhradní sladidlo.

V ovoci

Sorbitol je výtažek z glukózy a nachází se ve všech druzích ovoce, někde ve větší míře, jinde méně. Největší množství sorbitolu nalezneme v hruškách, poměrně velké množství se nachází i v třešních.

V průmyslu

V potravinářství se sorbitol nepoužívá příliš dlouho. Uměle izolován byl v 80. letech 19. Století, ovšem jako tekuté sladidlo a sirup se na trhu objevil až v 50. letech minulého století. V současné době se používá velmi hojně a stojí na přední příčce sladidel, vhodných pro diabetiky. Na rozdíl od cukru nepůsobí negativně na zubní sklovinu, jelikož se v ústech hůře rozkládá. Žvýkačky, které jsou označovány jako ty, které zuby nekazí, bývají slazeny právě sorbitolem.

Nejen pro diabetiky

Sladkosti

Ačkoliv se díky faktu, že je jeho sladkost menší než u cukru, používá do potravin vhodných pro diabetiky, má celou řadu vlastností, díky kterým se používá i v běžných potravinách. Již jsme zmínili žvýkačky, nalezneme jej však v celé řadě pekařských a cukrářských výrobků. Především u bílého pečiva a cukrovinek, jelikož při zpracování nemění barvu na hnědou, nýbrž zůstává v původním stavu. Bonbony bez cukru i zmrzliny, všude tam sorbitol nalezneme.

Sorbitol a zdraví

Sorbitol jako takový je pro lidské tělo bezpečnou látkou, v neomezené míře je v ČR možné použití jen u výrobků pro diabetiky. U ostatních potravin může být použito jen v 10 %, v případě většího množství to musí být zřetelně uvedeno na obalu. Konzumace většího množství sorbitolu může vyvolat průjem a plynatost.

Děti

Konzumace potravin se sorbitolem není ideální u dětí, a to právě kvůli zmíněným projímavým účinkům, na které mohou být děti obzvláště citlivé. Mimo to může způsobovat plynatost a další zažívací problémy. To je také důvod, proč velká konzumace bonbónů a cukrovinek se sorbitolem může vyvolat zdravotní potíže.

Srovnání s dalšími sladidly

Sorbitol má v potravinářském průmyslu své pevné místo a lze jej označit za jeden z nejšetrnějších umělých sladidel. Lze jej zakoupit také samostatně jako sladidlo pro diabetiky. V průmyslu se používá celá řada dalších umělých sladidel, namátkou Aspartam či Mannitol, ze zdravotního hlediska je Sorbitol nejvhodnější, některé jeho vlastnosti však mohou být oproti jiným sladidlům horší.

Pokud tedy váháte, jaké sladidlo v případě onemocnění diabetu použít, sorbitol se jeví jako osvědčená klasika, která při občasné konzumaci nemůže lidskému tělu nijak uškodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno