Tapioková mouka

Osoby, trpící celiakií, musí konzumovat bezlepkové potraviny a hledat tak adekvátní alternativy za běžnou mouku. Jedním z  alternativních řešení je používání tapiokové mouky, získávané z kořene manioku. Má skvělé pekařské vlastnosti a neobsahuje lepek.

Tapioková mouka je škrob, který má podobné vlastnosti jako běžná pšeničná mouka, díky čemuž našla své uplatnění především ve stravě celiaků. Ve světě je však tapioková mouka používaná již řadu let, a to nejen proto, že neobsahuje lepek, má také skvělou schopnost přirozeně zvětšovat objem pečiva. Tento škrob se získává z kořene manioku jedlého. Jde o rostlinu, rostoucí především v Indii a Jižní Americe, svým vzhledem připomíná sladké brambory. Jméno tapioka je užívané původně v Asii, v jiných oblastech se označuje jako yuca, eventuálně cassava. Ve formě kuliček se tapioka používá v mnoha oblastech, od výroby piva přes přípravu tapioka pudingu až po doplnění dnes oblíbeného bubble tea. Tapioková mouka je k sehnání ve formě rozdrceného prášku a při přípravě pečiva se s ní dobře pracuje.

Tapioka a obsah látek

Tapioková mouka se velmi často zmiňuje právě v kontextu vhodnosti pro osoby, trpící celiakií, které musí dodržovat bezlepkovou dietu. Zapomíná se však na to, že tapioková mouka je současně bohatá na obsah minerálů, např. fosforu, vápníku nebo hořčíku. Pokud vás trápí křeče ve svalech, dosazení tapiokové mouky do stravy může pomoci. Tapioka je navíc bohatým zdrojem vitamínu B nebo kyseliny listové, která hraje důležitou roli při tvorbě krve.

Použití tapiokové mouky v kuchyni

Při vaření i pečení lze s tapiokovou moukou nakládat úplně stejně jako s klasickou pšeničnou moukou. Škrob z kořene manioku se do pečiva někdy přidává i pro své konzervační schopnosti. Pečivo z tapiokové mouky vydrží až o několik dní déle. Přidáním tapiokové mouky do běžné pšeničné navíc nabude pečivo na objemu. Ať už se chystáte upéct slané pečivo nebo sladké, použitím tapioky chybu neuděláte. Kromě výroby pečiva lze však tapioku uplatnit i při vaření či smažení. Díky svým zahušťovacím schopnostem nahradí i další suroviny, při pečení bábovek pak můžete vynechat bílek. Díky své jemné struktuře jsou i výsledné pokrmy charakteristické svou jemností a vyváženou chutí.

Pizza z tapiokové mouky

Na závěr přidáme jeden jednoduchý recept z tapiokové mouky, který jsme si sami oblíbili. Pizza je pokrm, který neurazí nikoho, navíc lze připravit podle chuti každého. Základem je však vždy těsto. Bezlepkové pizza těsto si připravíte ze 2 hrnků tapiokové mouky, jednoho vejce, půl hrnku plnotučného mléka a velké lžíce másla. Na pánvi rozehřejte mléko s máslem a přidejte špetku soli. Přidejte nejprve 1 a půl hrnku tapiokové mouky a míchejte ve velké nádobě. Přidejte vejce a míchejte dál. Pomalu přidávejte zbytek tapiokové mouky, dokud se z hmoty nevytvoří těsto, ze kterého uválíte krásné pizza placky, které můžete doplnit nejrůznějšími surovinami podle libosti.

Pokud musíte dodržovat bezlepkovou dietu, o zařazení tapiokové mouky do vašeho jídelníčku začněte vážně uvažovat. Pokud však mezi celiaky nepatříte, ani tak tuto alternativní suroviny nezatracujte, má skvělé složení a dobře se s ní pracuje.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno