Tejpování kotníku

Tejping patří mezi moderní léčebné metody používané v mnoha odvětvích medicíny. Principem je zpevňování vazů a kloubů za pomocí lepících obvazů. Své využití nachází v oblastech sportovní preventivní terapie, ve fyzioterapii, ortopedii a také ve veterinární praxi.

Mezi nejčastější místa použití tejpingu patří právě kotník. Tejpování kotníku používáme při chronických problémech s nestabilitou hlezenního kloubu a nebo jako zdravotní prevenci při sportovním výkonu. Tejpování jako takové není náročné na provedení, ale je třeba základních anatomických znalostí, zkušenost a praxe. Na co je třeba si při tepování dávat pozor je to, abychom “pomocným” tejpingem celou oblast nezaškrtili. Tejping má být pouze oporou. Pro začátek je vhodné tejpování konzultovat s lékařem nebo proškoleným odborníkem.

Jednostranná fixace kotníku

Ošetřovaný si lehne na záda a noha dá do funkčního středního postavení – chodidlo s bércem svírá úhel 90°. Jako první provedeme základní kruhovou obtočku v patní části. Tejp vedeme od chodidla šikmo dozadu přes achilovku, po vnější části kotníku a přes nárt zase zpátky na chodidlo. Pokračujeme pod mírným tahem dál do jedné třetiny postranní části lýtkového svalu na vnější straně holenní části nohy. Další tejp vedeme stejně s tím, že jeho polovinu lepíme na ten předchozí a polovinu na pokožku. Tejpy zajistíme závěrečnými obtočkami v jedné třetině lýtka a případně i výše.

Zásady tejpování

Tejpování se provádí zásadně na suchou, čistou a ideálně i oholenou pokožku.Nejprve se umístí tzv. kotvy, které je třeba lepit bez napnutí. Po nalepení pásku vždy několikrát přejedeme dlaní, tzv ji “zažehlíme”. Teplem, které při tření vznikne totiž aktivujeme lepící vlastnosti tejpovací pásky.

Tejping se nesmí provádět pokud v dané oblasti trpíme onkologickým onemocněním, máme tam bradavici, otevřené rány, pigmentové névy, trombózy nebo jsme alergičtí na látky obsažené v lepidle pásky.

Výhody tejpingu

  • mechanická pevnost a zvýšená ochrana vazů a kloubů před poraněním
  • neomezuje krevní oběh ani pohyb

Nevýhody

  • Páska je na jedno použití. Při každém tejpu je třeba použít nový materiál. To se může prodražit.
  • Správné provedení tejpu není úplně nejlehčí a je potřeba proškolení

Jak vypadá vhodná tejpovací páska

Měla by být vyrobena ze 100% bavlny s vysokou pevností tkaniny v tahu. Lepidla použitá na pásce by měla být nejlépe přírodního charakteru, třeba kaučuk. Kvalitní tejpovací pásky jsou opatřeny vroubkováním po krajích, které ulehčuje trhání pásky při tvorbě tejpu. Není třeba tak používat na každý kousek nůžky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno