Tenzní bolest hlavy

S tenzní bolestí hlavy se minimálně jednou za život potýkal, nebo teprve bude, asi každý. Na rozdíl od migrény jde o bolest oboustrannou, která je s největší intenzitou pociťována na spáncích nebo v oblasti záhlaví a nemá pulzující charakter. Postižený ji vnímá jako tupou, tlakovou nebo svíravou, jako kdyby byla „hlava ve svěráku“. Jde tato potíž vůbec léčit? To se dozvíte na následujících řádcích.

Charakteristika tenzní bolesti hlavy

Bolest je spíše lehká nebo střední, různě se mění v průběhu dne a většinou je nejhorší večer nebo s nastupující nocí. Fyzická aktivita ji nezhoršuje, proto nevylučuje vykonávání běžných denních činností. Někdy trvá jen půl hodinky, jindy vás může sužovat i několik dní v kuse. Podle toho, jak často vás trápí, se tenzní bolest rozděluje na:

  • epizodickou (méně než jednou za měsíc)
  • často epizodickou (jednou až patnáctkrát za měsíc v období jednoho čtvrtletí)
  • chronickou (více než patnáctkrát za měsíc v období jednoho čtvrtletí)

Tenzní bolest hlavy – příčiny

Odhalit jednu jedinou příčinu vzniku bolesti je obvykle poměrně složité. Často se na tom podílí více faktorů, které lze popsat jako psychogenní. Řadí se do nich stres jako takový, duševní vyčerpání, přetažení apod. Někdy se však může spouštěč ukrývat i ve fyzické zátěži nebo nevhodném užívání analgetik. Případně se o rozvoj bolestí hlavy zasluhuje krční páteř a přidružené svaly.

Z fyziologického hlediska je příčinou zvýšené napětí svalů hlavy. Při jejich kontrakci dojde k napětí u šlachy na temeni hlavy. A to je důvod, proč bolest vnímáte, jako kdyby vám ji někdo nepříjemně stáhl.

Tenzní bolest hlavy – projevy

Kromě výše popsané bolesti se může pacient cítit zesláblý, celkově unavený a náladový. Může se také přidat mírné nechutenství a přecitlivělost na hlasitější zvuky.

Tenzní bolest hlavy – léčba

Léčit tenzní bolest hlavy není už z podstaty tohoto problémů nic snadného. Samozřejmě základem je zajít k lékaři, který následně dle povahy obtíží rozhodne, co by bylo vhodné dělat dále. Zpravidla vám nasadí běžná analgetika, eventuálně v kombinaci s rehabilitacemi a masážemi.

Zásadní krokem v úspěšné terapii je také naučit se rozpoznávat, co vám bolest vyvolává. Jaký podnět či situace jí předchází. Spousta lidí se přetěžuje, aniž by si to uvědomovala. A pak přicházejí nemoci, problémy, které s tím mají přímou souvislost. Podchytit bolest hlavy včas je také důležité z toho důvodu, aby nepřešla do chronického stádia.

Obecně je vhodné dodržovat zdravý životní styl s kvalitní spánkovou hygienou, pravidelnou sportovní aktivitou a dobrými stravovacími návyky. Mnohdy se osvědčí i nejrůznější relaxační metody či principy, jako jsou dechová cvičení apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno