Úpal a úžeh: Poznejte rozdíl

Slunce pálí a je horko až na padnutí. Dej, si pozor, ať nedostaneš úpal, varovala vás v dětství maminka, zatímco babička vás chtěla ochránit od úžehu. A vy v tom máte dodnes zmatek. Co je úpal a co úžeh? Jak se proti nim bránit?

Perné letní dny není opravdu radno podceňovat. Dostatečný příjem tekutin (především čisté vody), ochrana očí slunečními brýlemi, vhodná pokrývka hlavy i krém s dostatečně silným ochranným faktorem by se měl stát povinnou výbavou pro letní měsíce. Nechcete přece letní dovolenou proležet s úžehem nebo úpalem?

Úžeh: Nemoc ze slunce

Úžeh vzniká z pobytu na přímém slunci. Někdy stačí i několik málo minut, pokud jsou sluneční paprsky obzvlášť silné (například v poledne). K příznakům úžehu patří zpravidla bolest hlavy, objevují se závratě, zrychluje se srdeční činnost (což je nebezpečné především pro lidi se srdečními chorobami), může dojít ke změnám krevního tlaku.

Proti úžehu je vhodné se chránit pokrývkou hlavy a zkrátit pobyt na přímém slunci na nezbytně nutnou dobu. Nezbytné je také průběžně doplňovat tekutiny. Pokud již úžeh „chytnete“, naordinujte si pobyt v chladnějším prostředí a dbejte na pitný režim (ideální teplota tekutin pro ochlazení těla je v našich podmínkách kolem 8 – 10°C).

Úpal: Nemoc z horka

Úpal není způsobem přímým slunečním zářením, ale nadměrným horkem, kdy je tělo „přehřáté“ a již nezvládá teplo odvádět ven. Nemusíte být tedy vyloženě na přímém slunci, stačí pobyt v horkém prostředí (neklimatizovaná a nevětraná místnost, přehřáté auto), aby se u vás projevily příznaky úpalu. Při horkých letních dnech se proto nebojte v autě pustit klimatizaci na rozumnou teplotu.

Pro úpal je typická zvýšená teplota, objevit se může nevolnost, zvracení nebo malátnost. Podobně jako při úžehu je třeba, aby postižený vyhledal chladnější místnost a pil dostatek tekutin. Příjemný je také odpočinek na lůžku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno