Domů Výživa Výživa, strava V čem jsou sacharidy

V čem jsou sacharidy

Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie pro náš organismus. Bez sacharidů bychom nemohli vůbec fungovat, bohužel, se sacharidy je to dosti obtížné. Jaké druhy existují a kde se jednotlivé typy nachází?

Sacharidy obecně

Sacharidy jsou primárním zdrojem energie pro činnost veškerých tělesných buněk a tkání. Sacharidy jsou mimo jiné také dodavatelem důležitých vitamínů i minerálů. Jak již bylo v úvodu naznačeno, existuje velké množství typů sacharidů. Např. monosacharid glukóza je jediným zdrojem energie pro mozek, je tak velmi důležitý. Sacharidy můžeme jednoduše rozdělit na nevyužitelné a využitelné, ty pak dále na jednoduché a složité.

Nevyužitelné sacharidy

Nevyužitelné sacharidy jsou takové, které sami o sobě nejsou zdrojem energie. Takovým, pro organismus velmi důležitým nevyužitelným organismem, je například vláknina. Je nedílnou součástí potravy, nachází se především v zrnech obilnin a ve slupkách, otrubách. Vlákninu můžeme ještě dále rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou. Dobrým zdrojem vlákniny jsou luštěniny, semínka lnu, oves, žito, ječmen, ale i brambory, kořenová zelenina, jablka, banány či semena psyllia.

Využitelné sacharidy

Na rozdíl od těch nevyužitelných, které prochází zažívacím ústrojím bez štěpení, jsou využitelné sacharidy po rozštěpení využity jako zdroje energie, eventuálně jako základní stavební jednotky. Dělíme na základní dva typy – jednoduché sacharidy a složené sacharidy.

Jednoduché sacharidy

Kostky cukru - monosacharidyJednoduché sacharidy jsou nechvalně známé cukry. Vzhledem k tomu, že jde o jednoduché sacharidy, organismus je dokáže zpracovat okamžitě, ihned dodá tělu velké množství energie najednou. Mezi jednoduché sacharidy řadíme fruktózu, která se nachází v ovoci, glukózu (hroznový cukr), dále např. galaktózu – mléčný cukr a nejvyužívanější sacharózu, cukr řepný. Nadměrná konzumace těchto jednoduchých cukrů má za následek řadu onemocnění a také obezitu.

Složené sacharidy

Složené sacharidy jsou označovány jako škroby. Poměrně velké množství složených sacharidů nalezneme v rýži, obsahuje 80-98 % sacharidů. Ideální jsou rýže se slupkami, které obsahují řadu minerálů. Dalším bohatým zdrojem složených sacharidů jsou brambory. Obsahují trochu méně sacharidů než rýže, i přesto jsou důležitým zdrojem. Při snaze o doplnění jídelníčku o kvalitní složené sacharidy by se nemělo zapomínat ani na ovesné vločky, které obsahují cca 60 až 70 gramů sacharidů na 100 g.

Glykemický index

Sacharidy můžete najít prakticky kdekoliv, může však být na první pohled těžko rozeznatelné, jde-li o jednoduché či složené sacharidy, resp. jsou-li při dietě či posilování vhodné. Skvělým měřítkem je glykemický index, který určuje rychlost využití glukózy z potravin. Na internetu můžete najít řadu tabulek s glykemickými indexy. Nejvyšší hodnotu má samotná glukóza, hroznový cukr, který se využívá prakticky okamžitě, naopak nízkou hodnotu má např. zelenina.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno