Vyhozené koleno

Ti z vás, kteří měli někdy, co dočinění s úrazem kolene vědí, jak ošemetná taková záležitost může být. Většina problémů s kolenem je vleklá, špatně léčitelná a nezřídka kdy končí celoživotním omezením pohybu či určitého druhu sportu. Ne vždy jde takovému konci předejít, ale jsou případy kdy skutečně ano. Zanedbání i na první pohled banálního úrazu kolene může mít za následek výše zmiňované nepříjemnosti. Proto je dobré o úrazech kolene vědět alespoň pár základů. V dnešním článku se podíváme na vyhozené koleno.

Příznaky

Vyhození kolene jde jen těžko předejít. Jsou lidé, kteří léta sjíždějí svahy na lyžích, aktivně sportují a nakonec si vyhodí koleno při hloupé nehodě v supermarketu. Zranění se bohužel nevyhýbá ani mladším generacím a tak můžete v čekárně u lékaře často potkat i velmi mladé lidi s ortézou na koleni. Stačí se jen v nesprávný moment špatně otočit a neštěstí je na světě.

Jaké jsou příznaky konkrétně tohoto zranění? Jednoznačně bolest, jež je někdy tak intenzivní, že pacient omdlí. V koleni se nachází velké množství nervů a tak se není za co stydět. Koleno je jakoby ztuhlé a nejde na něj pořádně došlápnout (bez velké bolesti). Pacienti pak popisují podivný pocit v koleni, jakoby tam nebylo vše na svém místě, což je opravdu trefný popis.

LéčbaRentgen vyhozeného kolene

Není výjimkou vyhození a následné nahození kolene bez přičinění lékaře. Jakoby vám v něm spíše přeskočilo. I to je doprovázeno velkou bolestí a doporučuje se následná návštěva ortopeda. Jedině ten vyloučí další poškození okolní tkáně. Jindy se však koleno samo nevrátí a tak je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Poté, co se horko těžko dostavíte na pohotovost, vás lékař prohlédne a pravděpodobně koleno nahodí zpět.

Nahazování vypadlého kolene není zrovna nejpříjemnější věcí na světě, ale většinou proběhne celkem rychle. Lékaři na to mají šikovný chvat. Nemusíte se tak obávat zdlouhavé procedury. Ve skutečnosti je to otázkou pár vteřin.

Možné komplikace

Vyhozené koleno s sebou přináší riziko mnoha komplikací od zánětu šlach po prasklý (naprasklý) meniskus a potřebu operace. Nejčastěji se ale setkáte s poraněnými vazy v dané oblasti. Koleno vás bude i po nasazení bolet při chůzi a jeho ohnutí pro vás bude stále obtížné. Aby se urychlilo hojení, dostávají pacienti ortézu. Ta koleno zafixuje a dá odpočinout jak kloubu, tak okolním vazům a měkkým tkáním.

Ostatní komplikace lze poznat pouze na magnetické rezonanci nebo rentgenovém snímku. Nebojte se tedy navštívit specialistu (ortopeda) a nechat se náležitě vyšetřit. Na pohotovosti vám většinou koleno jen nahodí a tím to hasne. Pro naprosté doléčení si naordinujte klid a koleno zbytečně brzy nezatěžujte. Nejhorší je léčbu uspěchat a přivodit si tak celoživotní problémy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno