Zadržování vody v těle: Příčiny a řešení

Snažíte se zhubnout, ale ručička na váze se ne a ne pohnout? Trápí vás celulitida, které se nemůžete zbavit? Důvodem může být zadržování vody v těle. Jaké jsou příčiny tohoto nepříjemného stavu? Jak se ho zbavit?

Problém se zadržováním vody v těle trápí spíše ženy než muže. Zpravidla se více vody v těle drží před menstruací a její podíl se zvyšuje v zimě, kdy se nám nedostává pravidelného pohybu. Příčin zadržování vody je ale více. K těm předním patří zejména nevhodná skladba jídelníčku, který je bohatý na soli a různé přídatné (především konzervační) látky.

Při zadržování vody v těle zpravidla pozorujeme příbytek na váze, tloustneme zejména na břiše. K tomu se přidávají pocity těžkosti, objevují se otoky. Shodit přebytečná kila se stává velice obtížným a u žen vše doprovází ještě vznik nebo rozšíření celulitidy.

Jak si se zadržováním vody poradit?

Rozhodně nesmíte přestat pít. Je mylné domnívat se, že proti zadržování vody v těle nám pomůže omezení příjmu tekutin. Pitný režim je velice důležitý za každých okolností a vypít bychom měli minimálně 2,5 litru čisté vody denně. Co byste měli ale omezit je pití sladkých limonád, džusů s přídavkem cukru, kávy a černého čaje.

S odbouráním zadržované vody v těle vám pomohou vhodné (tzv. diuretické) potraviny. Jde především o celer, chřest, okurku nebo petržel. Zařaďte je do svého jídelníčku alespoň jednou či dvakrát denně. Připravte si z nich salát nebo chutnou přílohu k hlavnímu jídlu.

Klíčové je omezit také příjem sodíku, jenž zamezuje vstupu vody do buněk, což je nežádoucí. To znamená, že byste se měli vyhýbat slaným jídlům – sůl mohou nahradit bylinky. Pozor si dávejte také na minerální vody s obsahem sodíku. Naopak byste měli zvýšit příjem draslíku, který podporuje vstřebání vody přes buněčnou membránu. Draslík najdete v brokolici nebo v banánech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno